Mieszkanie w piwnicy? Atrakcyjna cena nie powinna przysłonić wad takiej nieruchomości

Piotr Kowalczyk
10.06.2022

Niedostateczna podaż mieszkań na polskim rynku sprawia, że w ogłoszeniach coraz częściej pojawiają się oferty sprzedaży dość nietypowych lokali. Przykładem może być mieszkanie w piwnicy, czyli na kondygnacji -1 w budynku wielorodzinnym lub jednorodzinnym. Taka nieruchomość jest atrakcyjnie wyceniona, natomiast zanim zdecydujesz się na jej zakup, to musisz wziąć pod uwagę szereg wad mieszkania w piwnicy, które omawiamy w naszym poradniku.

Wilgoć

To podstawowy problem, jaki występuje w praktycznie każdym mieszkaniu w piwnicy. Wydzielenie lokalu mieszkalnego z pomieszczenia na kondygnacji podziemnej nie zmienia faktu, że nadal jest to powierzchnia mocno narażona na podwyższoną wilgotność. Konieczne jest zatem zadbanie o sprawną wentylację, co i tak może nie wystarczyć do zapewnienia zdrowego mikroklimatu w mieszkaniu.

Zbyt mała ilość naturalnego światła

Jeśli lubisz dobrze doświetlone wnętrza, to mieszkanie w piwnicy raczej nie spełni Twoich oczekiwań. Licz się z ograniczoną dostępnością światła słonecznego. W takim mieszkaniu jest po prostu ponuro, a ratować można się jedynie sztucznym źródłem światła, co oczywiście podnosi koszty zakupu energii elektrycznej.

Hałasy

Mieszkanie w piwnicy jest głośne i trzeba się z tym albo pogodzić, albo zrezygnować z zakupu takiej nieruchomości. Źródłem hałasu jest nie tylko mieszkanie na wyższej kondygnacji, ale również garaż czy instalacje, przede wszystkim kanalizacyjna i wodna.

Ryzyko zalania lokalu

Wybierając mieszkanie w piwnicy zawsze należy drobiazgowo sprawdzić, czy zostało wykonane zabezpieczenie przed zalaniem. Jeśli nie, to istnieje bardzo wysokie ryzyko, że w razie gwałtownej ulewy Twój salon zamieni się w basen…

Niski sufit

To może być problem dla osób wysokich, ale też lubiących przestronne wnętrza. Niski sufit mocno ogranicza możliwość efektownego i funkcjonalnego zaaranżowania przestrzeni mieszkania.

Problemy z odsprzedażą mieszkania w piwnicy

To, że Ty zdecydujesz się na zakup takiego mieszkania, wcale nie oznacza, że w przyszłości równie łatwo znajdziesz innego chętnego. Mieszkania w piwnicy nie cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego trudno jest je też traktować w kategorii dobrej lokaty kapitału.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.