Mieszkanie w bloku przy ruchliwej arterii – jakie wybrać, aby nie żyć w ciągłym hałasie?

Andrzej Winnicki
21.09.2021

Osoby szukające mieszkania w samym centrum lub w jego pobliżu muszą się liczyć z tym, że raczej nie uda im się znaleźć lokalu w spokojnej okolicy. Nie chodzi już tylko o sąsiedztwo klubów, restauracji czy sklepów, ale przede wszystkim o wzmożony ruch samochodów, autobusów i tramwajów. Hałasy dobiegające z pobliskiej arterii mogą być bardzo męczące i trudno jest się do nich przyzwyczaić, dlatego wybierając mieszkanie przy ruchliwej ulicy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Nowe okna plastikowe

To najważniejsza rzecz, ponieważ stara stolarka okienna gwarantuje jedno: spory hałas w mieszkaniu. Dlatego szukaj lokalu, w którym stosunkowo niedawno zostały wymienione okna na plastikowe, które są szczelne i bardzo dobrze izolują akustycznie od ruchliwej ulicy. Ewentualnie możesz zdecydować się na mieszkanie ze starą stolarką, ale pod warunkiem, że wynegocjujesz atrakcyjną cenę i zaoszczędzone pieniądze od razu przeznaczysz na wymianę okien.

Sypialnie od drugiej strony budynku

Układ mieszkania również jest niezwykle istotny. O ile można znieść hałasy z ruchliwej ulicy w kuchni czy nawet w dużym pokoju (w ciągu dnia i tak rozmawiamy, oglądamy telewizję etc.), o tyle rumor dobiegający z ruchliwej arterii będzie nie do zniesienia w nocy. Warto zatem skupić się na mieszkaniach, w których sypialnie znajdują się od drugiej, tej spokojniejszej strony budynku.

Im wyższa kondygnacja tym lepiej

To prosta zasada, do której warto się stosować, jeśli zależy Ci na względnym komforcie akustycznym w mieszkaniu. Lokale znajdujące się na parterze i pierwszym piętrze wypadają pod tym względem najgorzej – nie dość, że przenoszą się do nich hałasy z ruchliwej arterii, to jeszcze z chodników czy parkingów.

Mile widziana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja

Na takie „luksusy” można liczyć tylko w nowym budownictwie, natomiast bez wątpienia są to elementy, które trzeba zapisać na plus danej oferty. Zarówno wentylacja mechaniczna, jak i klimatyzacja, eliminują konieczność otwierania okien w mieszkaniu, co w oczywisty sposób poprawia komfort akustyczny.

Balkon? Byle nie na ulicę!

Jeśli w mieszkaniu jest balkon, szczególnie duży i umożliwiający komfortowe spędzanie czasu w ciepłe dni, to powinien on znajdować się po stronie osłoniętej od ruchliwej arterii. Balkon wychodzący prosto na ulicę będzie niefunkcjonalny nie tylko z uwagi na hałasy, ale też brak prywatności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.