Mieszkanie przyjazne osobie poruszającej się na wózku: na co warto zwrócić uwagę?

Andrzej Winnicki
17.03.2021

Osoby niepełnosprawne zawsze miały duży kłopot ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania, które spełniałoby ich oczekiwania względem lokalizacji, wyposażenia i komfortu, ale też było dostosowane do ich ograniczeń. Na szczęście na tym polu sporo się zmieniło, szczególnie jeśli mówimy o nowym budownictwie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę wybierając mieszkanie przyjazne osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Winda

Kupując mieszkanie w bloku koniecznie trzeba się upewnić, że znajduje się w nim winda – najlepiej dostępna na każdym poziomie, również w garażu podziemnym (o ile takowy znajduje się pod budynkiem). Winda jest podstawą komfortowego mieszkania z punktu widzenia osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Umożliwia jej uniezależnienie się od innych ludzi, co jest niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej oraz zaspokajania swoich potrzeb.

Szerokie wejście do klatki

W blokach z wielkiej płyty niestety próżno jest szukać szerokich drzwi wejściowych do budynku, co stanowi poważny problem dla osób niepełnosprawnych, a już szczególnie poruszających się na wózku inwalidzkim. Na szczęście w nowym budownictwie wygląda to już zdecydowanie lepiej. Przed zakupem mieszkania należy sprawdzić, czy osoba niepełnosprawna bez problemu wjedzie do budynku i zamknie za sobą drzwi.

Układ pomieszczeń

Przechodzimy już do samego mieszkania, które w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić pod kątem układu architektonicznego. Kluczową kwestią jest korytarz, który powinien być na tyle szeroki, aby osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła swobodnie przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Idealnie będzie, jeśli sypialnia znajduje się tuż obok łazienki.

Duża łazienka

Osoba niepełnosprawna musi mieć możliwość swobodnego poruszania się po łazience, a przede wszystkim wjechania do niej na wózku inwalidzkim. Tylko wtedy będzie mogła komfortowo wziąć prysznic czy wykonać inne czynności higieniczne. Mieszkanie z mikroskopijną łazienką, a tym bardziej osobną maleńką ubikacją powinno więc zostać skreślone na samym wstępie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.