Mieszkanie od dewelopera wykończone pod klucz: czy to się opłaca?

Krzysztof Jagielski
26.06.2019

Choć deweloperzy nie mają żadnych problemów ze sprzedażą swoich mieszkań, to jednak wyraźnie widać, że nabywcy mają coraz większe wymagania odnośnie standardu wykonania i wykończenia lokali. Aby temu sprostać większość firm deweloperskich oferuje dziś opcję przekazania mieszkania wykończonego pod klucz, czyli gotowego do wprowadzenia. Za taki lokal trzeba oczywiście znacznie więcej zapłacić, ale sumarycznie może to być bardzo opłacalne dla nabywców. Wymieniamy najważniejsze korzyści płynące z tego rozwiązania.

Oszczędność czasu

Mieszkanie w stanie deweloperskim, nawet podwyższonym (a więc m.in. z parapetami i jednokrotnym malowaniem) nadal wymaga zaawansowanych prac wykończeniowych, które często trwają tygodniami. Nie wszyscy mają na to czas, nie wspominając już o ochocie. Dodatkowym problemem jest brak wykwalifikowanych ekip na rynku. Te, które cieszą się dobrą opinią i gwarantują odpowiednią jakość, mają zarezerwowane terminy często nawet na rok do przodu.

W takiej sytuacji zakup mieszkania wykończonego pod klucz jest bardzo kuszący. Nabywcy nie muszą się martwić szukaniem ekipy. Poza tym prace prowadzone na zlecenie dewelopera zwykle postępują o wiele szybciej. Jeśli zatem osoby zainteresowane zakupem mieszkania z rynku pierwotnego muszą się do niego szybko wprowadzić, powinny rozważyć skorzystanie z takiej możliwości.

Oszczędność pieniędzy

Wielu prywatnym inwestorom wydaje się, że kupując od dewelopera mieszkanie wykończone pod klucz zwyczajnie przepłacają. To nie zawsze jest takie oczywiste. Owszem, wykonanie części prac samodzielnie jest tańsze (bo darmowe), do tego można skorzystać z pomocy różnych wujków i znajomych, ale umówmy się: wymaga to umiejętności organizacyjnych, a do tego pochłania ogromną ilość czasu i energii.

Z kolei szukanie ekipy wykończeniowej na własną rękę może się skończyć tym, że ostateczny koszt remontu będzie znacznie wyższy, niż miałoby to miejsce w przypadku skorzystania z oferty dewelopera. Dlaczego?

Ponieważ dobre ekipy są dziś rozchwytywane i mogą praktycznie dowolnie windować ceny. Z kolei deweloper o wiele lepiej orientuje się w stawkach rynkowych i ma większe zdolności negocjacyjne (ponieważ zleca wykończenie np. kilkunastu mieszkań, a nie tylko jednego).

Zleć, ale pilnuj

Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania wykończonego pod klucz, to koniecznie ustal z deweloperem wszystkie szczegóły dotyczące standardu wykończenia. Tutaj zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie deweloperowi projektu przygotowanego przez architekta wnętrz, na podstawie którego wykonawca wyceni usługę i poda realny termin oddania mieszkania do użytku.

Pamiętaj również, aby regularnie zaglądać do mieszkania i konsultować się z wykonawcami. Ekipy wykończeniową lubią chodzić na skróty, dlatego jeśli zależy Ci na bardzo wysokim standardzie i perfekcyjnej realizacji wizji projektanta, nie możesz w 100% zdać się na dewelopera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.