Mieszkanie o powierzchni ponad 200 m.kw.: wybór dla nielicznych

Krzysztof Jagielski
26.06.2019

W Polsce wciąż zdecydowanie największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni do 80 metrów kwadratowych, czyli popularne M-4. To rozsądna cenowo i całkiem komfortowa opcja dla czteroosobowej rodziny. Znacznie większe mieszkania stanowią margines oferty deweloperów, co nie oznacza, że brakuje na nie chętnych. Mieszkanie o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych pod wieloma względami kusi majętnych inwestorów, choć trzeba sobie zdawać sprawę z jego kilku wad.

Duża powierzchnia, wielki prestiż

Największe mieszkania w ofercie deweloperów niemal zawsze są zlokalizowane w centrach aglomeracji miejskich. To prestiżowe lokale, zarezerwowane dla wyjątkowych (czytaj: bogatych) nabywców. Deweloperzy zdają sobie sprawę, że sprzedanie takiego lokalu nie jest rzeczą łatwą, dlatego w danej inwestycji zwykle powstaje jedno, maksymalnie dwa mieszkania o powierzchni znacznie przekraczającej 200 metrów kwadratowych.

Charakterystyczne dla takich lokali jest to, że niemal zawsze są oddawane do użytku w stanie pod klucz. Deweloper traktuje duże mieszkanie jako wizytówkę inwestycji, która ma przyciągnąć nabywców standardowych lokali. Często to właśnie te największe mieszkania są prezentowane w folderach reklamowych.

Wyjątkowy klient ma wyjątkowe oczekiwania

Ponieważ na zakup mieszkania o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi nabywcy, deweloper musi spełnić nawet bardzo wygórowane oczekiwania klientów. Normą jest stosowanie lepszych materiałów wykończeniowych, wyposażenia wysokiej klasy czy „dorzucanie” do mieszkania indywidualnego projektu kuchni oraz najatrakcyjniejszego miejsca parkingowego w garażu podziemnym.

Pytanie brzmi: ile za taką przyjemność trzeba zapłacić? Cóż, tanio nie będzie. Biorąc pod uwagę, że średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym wynosi w Polsce około 5,500 złotych, na zakup lokalu o znacznej powierzchni trzeba przeznaczyć grubo ponad milion złotych.

Stać Cię? I tak się zastanów

Nabywcy tak dużych mieszkań zwykle traktują zakup w kategoriach wizerunkowych i chcą w ten sposób podbudować swój prestiż. Trzeba jednak sobie jasno powiedzieć, że nie jest to najbezpieczniejsza forma inwestycji.

Przede wszystkim mieszkanie o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych nie znajdzie szybko nowego nabywcy. Jeśli więc właściciel wpadnie w tarapaty finansowe i będzie musiał spieniężyć lokal, na pewno sporo na nim straci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.