Mieszkanie na parterze: zalety i wady

Remigisz Szulc
24.09.2019

Mieszkania na najniższej kondygnacji nigdy nie cieszyły się przesadnym wzięciem na rynku – czy to wtórnym, czy pierwotnym. Uchodzą za mniej bezpieczne, słabo doświetlone, co ma bezpośrednie przełożenie na ceny. Faktem jest, że gdy porównamy sobie cenę mieszkań o takim samym metrażu, w tym samym bloku, ale położonych na skrajnych kondygnacjach, to możemy się bardzo zdziwić – różnice potrafią sięgać kilku tysięcy złotych. Czy jednak zakup mieszkania na parterze to zawsze zły pomysł? Nie do końca. W naszym poradniku wymieniamy zalety i wady takich lokali.

Zalety mieszkania na parterze

Zalety takich mieszkań docenią przede wszystkim seniorzy oraz rodziny z małymi dziećmi. Nie da się ukryć, że brak konieczności mozolnego wspinania się na wyższe piętro, zwłaszcza w bloku bez windy, jest ogromnym atutem. Wie o tym każdy, komu zdarzyło się taszczyć wózek na czwarte piętro czy kilka toreb z ciężkimi zakupami. Ponadto mieszkanie na parterze będzie zdecydowanie najlepszym wyborem dla osoby niepełnosprawnej.

Oto najważniejsze zalety mieszkań na parterze:

  • Wygoda
  • Bliskość piwnicy, gdzie można przechowywać np. zapasy jedzenia czy napoje
  • W okresie upałów mieszkania na parterze zawsze są najchłodniejsze

Wady mieszkania na parterze

Lista zalet nie jest zbyt okazała, za to wad można wymienić znacznie więcej. Nieprzypadkowo mieszkania na parterze osiągają dużo niższe ceny odsprzedaży, a deweloperzy wręcz stają na głowie, by zainteresować nimi nabywców (m.in. udostępniają mini-ogródki).

Najważniejsze wady mieszkań na parterze to:

  • Wyższe ryzyko włamania
  • Hałas
  • Nieprzyjemne zapachy, które mogą wydostawać się z piwnicy czy garażu podziemnego
  • Słabe nasłonecznienie
  • W okresie zimowym mieszkanie może przemarzać (dotyczy starych budynków wielorodzinnych)

Werdykt

Zakup mieszkania na parterze nie musi być złą decyzją, o ile właściciel zdaje sobie sprawę z ewidentnych wad takiego lokalu. Pamiętajmy również, że mieszkanie na najniższej kondygnacji będzie dłużej czekać na nabywcę, a cena transakcyjna będzie niższa w porównaniu z innymi lokalami. Warto mieć to na uwadze przed podpisaniem umowy, aby nie wziąć sobie na głowę trudnego do rozwiązania problemu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie