Mieszkanie na najwyższej kondygnacji – poznaj jego zalety i wady

Piotr Kowalczyk
06.09.2017

W dobie bloków bez windy takie lokale cieszyły się umiarkowanym powodzeniem. Od kilku lat są jednak prawdziwym hitem na rynku pierwotnym. Mieszkanie na najwyższej kondygnacji bloku czy wieżowca ma mnóstwo cennych zalet, które przyciągają nabywców i sprawiają, że właśnie te lokale osiągają – nomen omen – najwyższe ceny. To jednak wcale nie oznacza, że mieszkania na ostatnim piętrze nie mają wad.

Wysoko znaczy wygodnie

Mieszkanie na najwyższej kondygnacji zwykle oferuje najlepszy widok na okolicę, co jest szczególnie cenne w ciasnej zabudowie mieszkalnej. To ważny argument dla osób, które lubią obserwować panoramę miasta czy chcą widzieć z okien korony drzew i tereny zielone. Warto jednak wcześniej upewnić się, że w przyszłości widoku nie przesłoni inny, być może jeszcze wyższy budynek.

Ogromnym atutem mieszkań na ostatnim piętrze jest to, że z reguły posiadają one największe balkony, a nawet tarasy słoneczne. Tym samym nabywca może stworzyć dla siebie przyjemną enklawę i nie martwić się, że inni sąsiedzi będą mu zaglądać przez ramię.

Mieszkania na najwyższej kondygnacji są najcichsze. Ponieważ nie ma sąsiadów u góry, nikt nie hałasuje, co jest niewątpliwym atutem dla osób ceniących sobie spokój. Do mieszkania dobiega również mniej hałasów z pobliskiego parkingu czy podziemnego garażu. Wybór lokalu na ostatnim piętrze zdecydowanie warto rozważyć w sytuacji, gdy osiedle zamieszkuje dużo rodzin z dziećmi.

Nasłonecznienie – to kolejny argument przemawiający za mieszkaniem na najwyższej kondygnacji. Latem może to być oczywiście uciążliwe, jednak w polskim klimatem znacznie cenniejsza jest możliwość korzystania z darmowej energii słonecznej, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Wspomnijmy również o prozaicznym, ale dla wielu osób ważnym argumentem. Chodzi o znacznie wolniejsze brudzenie się okien i parapetów. Nie ma problemu z otwieraniem okien, ponieważ kurz z ulicy nie będzie wpadać do mieszkania.

Kilka istotnych wad

Zdecydowanie największą wadą mieszkania na najwyższej kondygnacji jest narażenie lokalu na nagrzewanie latem i wychładzanie zimą. Oczywiście wiele zależy tutaj od jakości izolacji, dlatego osoby zainteresowane takimi mieszkaniami powinny raczej kierować się w stronę oferty rynku pierwotnego. Mimo to dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w rolety zewnętrzne, które ochronią przed nadmiernym nasłonecznieniem czy silnym wiatrem.

Choć obecnie każda nowa inwestycja mieszkalna przewiduje montaż wind w budynku, to warto się zastanowić nad tym, co będzie w sytuacji, gdy dźwig ulegnie awarii. Może to być bardzo kłopotliwe dla osób starszych czy niepełnosprawnych.

Mieszkanie na ostatnim piętrze jest nieco bardziej problematyczne na etapie urządzania. Przewożenie mebli windą bywa niewykonalne, co oznacza konieczność wnoszenia ich po schodach. Warto o tym pamiętać.

Pomimo kilku ewidentnych wad, mieszkania na ostatnim piętrze mają znacznie więcej zalet, które decydują o ich popularności na rynku pierwotnym i wtórnym. Takie lokale osiągają również najwyższe ceny przy odsprzedaży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie