Z tym problemem spotkało się wiele osób próbujących sprzedać swoje mieszkanie. Długi czas oczekiwania na nabywcę jest frustrujący i bardzo stresujący – szczególnie, gdy nad głową wisi kredyt na nowe lokum. Jeśli nie możesz sprzedać mieszkania od bardzo długiego czasu (czyli przez ponad pół roku), coś ewidentnie jest nie tak. Zacznij od sprawdzenia tych kilku rzeczy.
Czy aby na pewno Twoje ogłoszenie zachęca do tego, by chwycić za słuchawkę i umówić się na obejrzenie mieszkania? Może jest zbyt ascetyczne, zbyt szczere lub zwyczajnie mało atrakcyjne? To wolny rynek i tutaj trzeba się kierować podstawowymi zasadami marketingu. Jeśli mieszkanie nie sprzedało się od bardzo długiego czasu, a w dodatku nie ma żadnego zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców, czas zmienić treść ogłoszenia.
Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w usługę copywriterską – zawodowy twórca treści sprzedażowych z pewnością podkręci ogłoszenie, co powinno natychmiast zwiększyć zainteresowanie ofertą. Nie zapomnij też o atrakcyjnych zdjęciach – to absolutna podstawa! Zatrudnij więc doświadczonego fotografa wnętrz.
Warto sprawdzić, czy pośrednik na pewno robi wszystko, co w jego mocy, by sprzedać mieszkanie. Jeśli efekty jego starań są żadne, najwyższy czas pomyśleć o zmianie biura nieruchomości. Tutaj nie ma miejsca na sentymenty. Nieskuteczny pośrednik jest kulą u nogi i trzeba się go jak najszybciej pozbyć.
Jeśli trafisz na zaangażowanego, kreatywnego pośrednika, to sprzedaż mieszkania powinna być już tylko formalnością. Prawdziwi specjaliści wiedzą, co zrobić, by zwiększyć zainteresowanie nieruchomością – w końcu z tego żyją.
To może być kluczowy problem. Zbyt wysoka cena odstrasza potencjalnych nabywców i nie zmieni tego nawet najlepsza prezentacja mieszkania i najlepiej napisane ogłoszenie. Nie oszukujmy się: dla większości kupców najważniejsza jest właśnie cena, bo nikt nie chce się zapożyczać ponad stan.
Przeanalizuj jeszcze raz lokalny rynek nieruchomości. Porównaj ceny podobnych mieszkań. Jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży, to obniż cenę wywoławczą. Pamiętaj przy tym, że zbyt atrakcyjna oferta także może odstraszyć nabywców, bo ci będą podejrzewać, że z lokalem musi być coś nie tak.
Na koniec zwróć uwagę na odpowiednie przygotowanie mieszkania do oględzin. Jeśli dużo osób interesuje się ogłoszeniem, ale nikt nie dzwoni z propozycją cenową po obejrzeniu nieruchomości, niemal na pewno mieszkanie nie urzeka wyglądem. Zadbaj o doświetlenie pomieszczeń, usuń jak najwięcej prywatnych przedmiotów, zrób generalny porządek, pozbądź się zniszczonych mebli. To powinno pomóc.