Mieszkania z pokojem przechodnim – największy problem na rynku nieruchomości

Antoni Kwapisz
10.08.2017

Nie słaba lokalizacja, nie kiepski stan techniczny, nawet nie wysoka cena. Największym minusem mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest pokój przechodni. Tego typu lokale z trudnością znajdują nabywców i wszyscy starają się ich unikać jak ognia. Czy słusznie? Przeczytaj.

Szukasz mieszkania na wynajem? Nigdy z pokojem przechodnim!

Jeśli jesteś inwestorem i rozważasz nabycie mieszkania z myślą o czerpaniu zysku z wynajmu, to od razu zapomnij o lokalu z pokojem przechodnim, bo będzie Ci go bardzo ciężko wynająć. Pomoże tylko drastyczne obniżenie ceny, a nie o to przecież chodzi. Pokój przechodni to zło i nic nie zmieni takiej opinii.

Mieszkań z pokojem przechodnim nie chcą studenci, bo oni oczekują choćby minimum intymności. Z rodzinami jest nieco lepiej, choć w przypadku takich najemców ogromną zagwozdką pozostaje problematyczne wykorzystanie pokoju przechodniego.

Tego typu mieszkania są więc dość tanie i mogą wydawać się okazjami, ale zarówno osoby mające doświadczenie na rynku nieruchomości, jak i zawodowi pośrednicy, kategorycznie odradzają inwestorom zakup lokalu z pokojem przechodnim. Nawet za atrakcyjną cenę.

Mieszkanie dla siebie? Pokój przechodni wcale nie musi być takim minusem

Jeśli szukasz mieszkania dla siebie i rodziny, to lokal z pokojem przechodnim może być całkiem ciekawą propozycją. Po pierwsze: cena. Z uwagi na „defekt” możesz kupić znacznie większe mieszkanie w cenie mniejszego, ale pozbawionego pokoju przechodniego. Poza tym właściciele takich mieszkań desperacko szukają nabywców, dlatego lokale bardzo często są w świetnym stanie, świeżo po remoncie i dobrze wyposażone.

Pozostaje jednak kwestia wykorzystania pokoju przechodniego, ponieważ trudno sobie wyobrazić, aby był on np. sypialnią czy pokojem dziecka. I z tym można sobie jednak poradzić – wystarczy odrobina fantazji!

Pokój przechodni może być centralnym punktem mieszkania i stać się np. salonem. To świetne rozwiązanie, ponieważ bez wielkich nakładów finansowych zyskujemy efektowną przestrzeń wspólną, co dla rodziny będzie mieć wartość samą w sobie.

Niektórzy decydują się także uczynić z pokoju przechodniego kuchnię, co również jest ciekawym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli kuchnia będzie jednocześnie jadalnią.

Rada

W takim układzie w ostateczności mieszkanie zostanie zaakceptowane przez studentów i znajdzie lokatorów na rynku wynajmu.

Podsumowując: mieszkanie z pokojem przechodnim jest złym pomysłem dla osób szukających inwestycji. Taki lokal jest ciężko wynająć, a tym bardziej sprzedać. Jednak jeśli szukasz mieszkania dla siebie i masz ograniczony budżet, warto rozważyć zakup takiego właśnie lokalu i niskim nakładem z wady uczynić atut.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.