Metody zwalczania owsa głuchego

Antoni Kwapisz
05.11.2018

Owies to jedno ze zbóż, który obejmuje aż około 35 gatunków. Co ciekawe, tempo wzrostu rośliny zależy od długości dnia. Jeśli dzień jest krótki, wówczas okres wegetacji przedłuża się. Gdy dzień jest długi- roślina rozwija się szybciej.

Owies głuchy

Jest klasyfikowany jako gatunek zboża, który występuje w sposób naturalny w Eurazji oraz Afryce Północnej. Występuje także w Polsce, jednak jest to chwast, który bardzo łatwo może krzyżować się z klasycznym owsem. Jest on traktowany jako jednoroczna trawa wiechlinowata. Jako chwast jest on bardzo uciążliwy, rośnie głównie tam, gdzie występują gleby gliniaste oraz ilaste. Jako chwast może poszczycić się wysokim wzrostem. Jak odróżnić owies głuchy od owsa prawdziwego? Wystarczy dokładnie przyglądnąć się ziarnom. Owies głuchy charakteryzuje się ziarnami w kolorze brunatnym, które są zakończone długimi ościami. Ponadto różnica widoczna jest w czasie dojrzewania nasion, a owies głuchy dojrzewa zdecydowanie szybciej. Jeszcze zanim dojrzeje prawdziwy owies i zostanie zebrany, owies głuchy obsypuje swoje ziarna, rozsiewając się dookoła, przez co liczba chwastów wzrasta. Występowanie owsa głuchego w uprawach owsa sprawia, że zabiera on potrzebnym zbożom wartości odżywcze oraz wodę, dlatego rolnicy starają się z nim walczyć. Skuteczność zależy w dużym stopniu od czasu reakcji, najbardziej pożądane jest usunięcie chwastów zanim one zakwitną i obsypią się, ponieważ działanie to powstrzymuje rozprzestrzenianie się chwastu.

Profilaktyka

Przy uprawach o niedużej powierzchni można starać się usuwać owies głuchy ręcznie, wyrywając rośliny zanim dojrzeją. Jednak gdy powierzchnia jest duża, wówczas działanie to jest co najmniej ciężkie. Wówczas warto rozważyć zastosowanie środków pomocniczych w postaci oprysków. Jak wybrać odpowiednie środki? Najważniejsze jest kupowanie środków ze sprawdzonych źródeł, jak np. Syngenta.pl. Nie warto szukać oszczędności, gdyż może to przynieść efekty inne niż oczekiwane, a dokładniej obniżenie wielkości plonów owsa prawdziwego lub po prostu nie zadziałają na zwalczanie owsa głuchego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.