Masz wolny milion złotych? Apartament może być lepszą opcją niż willa

Antoni Kwapisz
08.01.2019

Milion złotych to kwota, która pozwala już „poszaleć” na rynku nieruchomości. Z drugiej jednak strony osoby, które nią dysponują, wcale nie mają łatwego zadania. Za milion złotych (lub nieco więcej) można bowiem albo kupić elegancki apartament w prestiżowej dzielnicy miasta, albo willę na obrzeżach. Ta pierwsza opcja wydaje się być atrakcyjniejsza, i to z kilku powodów. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Lokalizacja

Największą przewagą apartamentu w centrum nad willą na peryferiach jest właśnie kwestia lokalizacji. Apartament gwarantuje znacznie większą dostępność do miejskiej infrastruktury oraz rozrywek, co może mieć duże znaczenie dla ludzi młodych lub bardzo aktywnych towarzysko. Z centrum wszędzie jest blisko. Mieszkając w takim apartamencie można sobie także pozwolić na luksu niekorzystania z samochodu, co oszczędza nie tylko czas i pieniądze, ale także nerwy (oczywiście pod warunkiem, że nieruchomość jest dobrze skomunikowana z miejscem pracy).

Wygoda

Choć to właśnie willa może się kojarzyć z większym komfortem, to w rzeczywistości właściciele apartamentów na co dzień cieszą się nieporównywalną wygodą. Apartament zwalnia z obowiązku dbania o teren wokół budynku (zajmuje się tym zarządca). Nie bez znaczenia jest również kwestia sprzątania wnętrza, które nie dość, że w apartamencie zajmuje znacznie mniej czasu, to jeszcze będzie tańsze, jeśli zdecydujemy się zlecić to sprzątaczce (z uwagi na metraż i lokalizację).

Bezpieczeństwo

Z tym argumentem trudno jest dyskutować. Osoby, którym zależy na maksymalnym bezpieczeństwie, zdecydowanie powinny postawić właśnie na apartament. Takie mieszkania z reguły są zlokalizowane na najwyższych kondygnacjach, co w naturalny sposób utrudnia działania włamywaczom. Ponadto budynki wielorodzinne, w których mieszczą się eleganckie apartamenty, są świetnie chronione. W przypadku willi na obrzeżach sprawa nie wygląda już tak dobrze. Włamywacze preferują „robienie” domów, bo wiąże się to z mniejszym ryzykiem.

Koszty utrzymania

Nawet ludzie dysponujący milionem złotych na zakup nieruchomości powinni zwracać uwagę na kwestię kosztów jej utrzymania. Tutaj znów bezapelacyjnie zwycięża apartament. Gwarantuje on znacznie niższe rachunki za ogrzewanie (zwykle z sieci miejskiej). Nawet biorąc pod uwagę ewentualny czynsz do wspólnoty mieszkaniowej, bilans i tak wyjdzie na plus w zestawieniu z willą.

Oczywiście nie oznacza to, że zakup willi na obrzeżach miasta jest złym pomysłem. Wszystko zależy tutaj od Twoich potrzeb i oczekiwań. Przeanalizuj powyższe argumenty i zastanów się dobrze, czy są one dla Ciebie ważniejsze niż np. duży metraż i bliskość natury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie