Masz dom? Nie zapraszaj złodziei do ogrodu!

Antoni Kwapisz
31.08.2020

Kradzieże ogrodowe, choć zwykle nie wiążą się z utratą bardzo wartościowych rzeczy, są prawdziwą zmorą podmiejskich osiedli. Złodzieje czują się bezkarni, ale faktem jest, że często sami ich do siebie zapraszamy. Jeśli masz dom z ogrodem i wiesz, że w okolicy może grasować szajka złodziei, to w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby Twój dobytek nie stał się naturalnym celem dla włamywaczy. Sprawdź najważniejsze zasady.

Schowaj meble ogrodowe na noc

Meble ogrodowe to świetny łup dla złodziei, ponieważ można je łatwo spieniężyć – jest duże zapotrzebowanie na używane meble, szczególnie te rattanowe. Włamywacze tylko czekają na okazję i w tym celu lustrują okoliczne domy, a następnie obserwują, czy właściciele należycie dbają o swój dobytek. Zostawiając meble ogrodowe na noc na przykład na tarasie, sam prosisz się o kłopoty.

Nie zostawiaj w ogrodzie żadnych sprzętów

Dotyczy to wszystkich rzeczy, które mogą mieć jakąkolwiek wartość dla złodziei. Mamy tutaj na myśli chociażby grill gazowy, kosiarkę, zabawki dziecięce czy markowe narzędzia ogrodowe. Takie przedmioty również można bez problemu upłynnić na rynku, a złodzieje poradzą sobie z ich kradzieżą w ciągu kilku chwil.

Po posadzeniu rośliny, od razu zdejmij tasiemkę ze sklepu

Swoistą ciekawostką jest fakt, iż przedmiotem zainteresowania złodziei często są rośliny ogrodowe, szczególnie te kosztowne oraz cieszące się dużą popularnością w naszym kraju. Błędem popełnianym przez właścicieli ogrodów jest wsadzanie rośliny do gruntu i niezdejmowanie tasiemki z opisem danego okazu. Warto to zrobić od razu, bo wówczas istnieje mniejsze ryzyko, że złodziej zainteresuje się rośliną – będzie ją po prostu trudniej sprzedać.

Nie trzymaj cennych przedmiotów w domku gospodarczym

Domek gospodarczy to jeden z tych elementów, które natychmiast budzą zainteresowanie złodziei. Wiedzą oni, że właściciele często trzymają w środku cenne przedmioty, takie jak elektronarzędzia, kosiarki, taczki, markowe narzędzia ogrodowe, nierzadko nawet rowery. Tymczasem włamanie się do domku gospodarczego jest dla fachowca banalnie proste – wystarczy rozwiercić zamek czy przeciąć kłódkę. Dlatego nigdy nie trzymamy w domku niczego, co może mieć jakąkolwiek wartość dla włamywacza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.