Lustro nad blatem kuchennym zamiast płytek: dlaczego warto się na to zdecydować?

Andrzej Winnicki
22.12.2020

W każdej kuchni znajduje się blat roboczy, na którym przygotowujemy posiłki, wypakowujemy zakupy czy przechowujemy różne urządzenia. Z reguły jest tak, że na etapie projektowania kuchni inwestorzy nie mogą się do końca zdecydować, jak i czym wykończyć ścianę nad blatem. Powinna być ona odporna na zabrudzenia, a przy tym korespondować z ogólnym wystrojem pomieszczenia. Standardowym wyborem wydają się być płytki, ale istnieje dla nich sporo alternatyw. Jedną z nich jest lustro. Dlaczego warto na nie postawić? Sprawdź te argumenty.

Optyczne powiększenie kuchni

Lustro ma tę zaletę, że zawsze optycznie powiększa każdą przestrzeń, w której się znajduje. Ten trik najczęściej wykorzystujemy w małych łazienkach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować go także w kuchni – szczególnie, jeśli wydaje się być ona dość mała, a po wykonaniu zabudowy kuchennej będzie już sprawiać wrażenie zagraconej. Lustro umieszczone na całej powierzchni ściany nad blatem natychmiast poprawi odbiór pomieszczenia.

Więcej światła

Lustro w naturalny sposób odbija światło, co przynosi nie tylko efekt optycznego powiększenia kuchni, ale także poprawia doświetlenie blatu oraz całej przestrzeni. Dzięki temu kuchnia będzie sprawiać wrażenie słonecznej, pełnej światła, co jest szczególnie korzystne w sytuacji, gdy jedyne okno wychodzi na stronę północną.

Nietuzinkowy element dekoracyjny

Zastosowanie lustra na ścianie nad blatem roboczym jest wyjątkowo kreatywnym zabiegiem stylistycznym. Rzadko spotyka się takie rozwiązanie w domowych kuchniach, co warto wykorzystać chcąc osiągnąć mocno indywidualny wystrój i efekt niebanalnego designu. Jest pewne, że każda osoba, która zajrzy do takiej kuchni, od razu zwróci uwagę na ten element dekoracyjny i zacznie o niego wypytywać.

Łatwe utrzymanie w czystości

Lustro nad blatem kuchennym jest świetnym rozwiązaniem nie tylko z uwagi na nietuzinkowość. Taki zabieg ma również uzasadnienie funkcjonalne. Wiadomo, że przestrzeń nad blatem ciągle się brudzi – na przykład podczas smażenia, krojenia itd. Lustro można błyskawicznie umyć, nie męcząc się przy tym i nie używając żadnych wymyślnych środków chemicznych. Mamy więc tutaj idealne połączenie estetyki z praktycznością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie