Łóżko – jak zaaranżować główny mebel sypialni? Czy prześcieradło ma znaczenie?

Mariusz Siwko
17.11.2020

Urządzając wnętrze, zwykle skupiamy się na kolorach i motywach przewodnich ścian. W końcu to one mają największą powierzchnię i jako pierwsze widzimy kolor farby albo tapetę. A jeśliby tak stworzyć aranżację dookoła wybranego mebla? W sypialni będzie to na przykład łóżko. Jest ono duże, dobrze widoczne i bardzo często ustawiane na środku największej ściany. Zatem jest świetnym powodem, aby stworzyć piękne wnętrze, opierając się o jego wygląd.

Jak wyeksponować łóżko na pierwszy plan?

Nie każde łóżko jest przecież wielkie i ma zdobną ramę. Każde można jednak ustanowić centralnym punktem aranżacji. Zwykle łóżko ustawiamy przy ścianie lub prostokątnie do niej. A nawet niekiedy wstawiamy je w rogu. Może nam się wtedy wydawać schowane i nie ważne, ale przecież nie ma sypialni bez tego mebla.

Jeśli nie mamy możliwości przestawić łóżka tak, aby stało mniej więcej na środku i było dobrze widoczne, to trzeba podkreślić jego wygląd inaczej. Możemy wykorzystać do tego inne meble, a nawet typowe dodatki do wnętrz. Skierować na nie uwagę można w różny sposób, nie tylko stawiając je zaraz za progiem.

Nawiązanie kolorystyczne

Ramę łóżka można wyeksponować choćby przez wykorzystanie mebli i dodatków w tym samym kolorze. Standardowe ramy mają po prostu kolory drewna. Mogą też mieć kolor biały, brązowy, czarny czy czerwony. Ważne jest, aby w sypialni znalazły się też przedmioty w tych kolorach. Jeśli mamy zestaw mebli tego samego koloru, to mamy ułatwione zadanie. Wystarczy zgrać całość, dobierając podobne kolorystycznie dodatki.

Przykładowo, gdy mamy na łóżku czerwoną narzutę, na szafkach można ustawić czerwone kwiaty, albo wazon, świeczkę, ramkę na zdjęcia i inne dekoracyjne przedmioty o tej barwie. W ten sposób każdy mebel zostanie podkreślony, ale i zachowamy spójną kolorystykę.

A co zrobić, jeśli preferujemy styl eklektyczny, nazywany też chaotycznym i każdy meble wygląda inaczej? Nic nie szkodzi. Tutaj jednak musimy mocniej skupić się na kolorach i fakturach materiałów, z których zrobione jest łóżko. Jeśli jego rama jest ciemnobrązowa, można w sypialni dodać taboret w podobnym odcieniu, stolik nocny czy powiesić lustro w ramie o tym kolorze. Nawet 3-4 dodatki w tym odcieniu, będą dobrze się komponować.

Nie zapomnij o pościeli  

Pościel to kwintesencja ozdoby łóżka. Dzięki niej można całkowicie zmienić wygląd wnętrza. Klasyką jest wybór białej pościeli i prześcieradła. Biel wygląda elegancko, ekskluzywnie i pasuje do innych kolorów i wzorów narzuconych we wnętrzu. Białe pościel podkreśli też prostotę wnętrza. Nada się do stylizacji boho i skandynawskiej. A nawet we wnętrzu na wysoki połysk doda stylu.

Kupując pościel, najczęściej skupiamy się na jej wierzchniej części. A co z prześcieradłem? Ten element, choć często o nim zapominamy, jest równie istotny. Jeśli chcemy, aby nic nie zburzyło naszej aranżacji, warto wybrać prześcieradło z gumką. Dlaczego akurat to rozwiązanie?

Sporo osób wybiera prześcieradło z gumką, ponieważ jest wygodne w użytkowaniu. Wystarczy je założyć i dzięki wszytym na krawędziach materiału gumkom, trzyma się materaca nieruchomo. Oznacza to, że nawet jeśli śpimy niespokojnie, to rano prześcieradło wciąż będzie na swoim miejscu. Zwyczajne prześcieradła narzucane na materac, można co prawda zawinąć pod niego, ale i tak mogą się wysunąć a materiał przemieścić.

Jest też inny powód, dlaczego prześcieradła z gumką są lepsze. Po prostu założone na materac są idealnie naciągnięte i gładkie z każdej strony. Nie zaburza to wyglądu świeżo wyprasowanej pościeli, którą właśnie nałożyliśmy na kołdrę i poduszki. Mamy starannie wyglądające łóżko w zasadzie bez wysiłku.

A co z pościelą? Jeśli nie mamy na nią pomysłu, warto wybrać klasyczną biel. Modne są obecnie wzory roślinne, które też mogą się sprawdzić, jako materiał przyciągający wzrok. Zwłaszcza jeżeli mamy jakieś rośliny w pokoju, może to być ciekawe nawiązanie właśnie do nich. Jednokolorowa pościel jest bardzo popularna, ponieważ może być dodaniem tego brakującego akcentu kolorystycznego. Wzory z kolei są trudniejsze, ale nie oznacza to, że mamy się ich bać. Wystarczy znaleźć wzór z kolorem, który już w naszej sypialni się powiela i taki komplet będzie fajnie dopasowany.

Przydatne, ale proste dodatki do wnętrza

Koło łóżka zawsze stawiamy szafki lub stoliki nocne. Można na nich trzymać szklankę wody, lampkę czy telefon i ładowarkę. Jednak ich aranżacja może być ciekawsza. Bardzo łatwym, ale efektownym trickiem jest postawienie lustra na szafce lub powieszenie go nad nią. Lustro będzie odbijać światło lampki nocnej, ale też optycznie nieco powiększy przestrzeń. Mając dwa stoliki, warto przy obu zawiesić małe lusterka.

Książki przede wszystkim służą do czytania, ale niektóre z nich mają tak piękne okładki, że można je wyeksponować. Dodanie kilku książek na stolik nocny, komodę, położenie ich przy toaletce, to ciekawy zabieg. Zwłaszcza jeśli już je posiadamy, wystarczy je tylko przestawić z półki na książki w bardziej widoczne miejsce. A co zrobić, gdy nie mamy kolekcji literatury? Tanie książki można kupić z drugiej ręki albo w antykwariatach. Znajdziemy okładki, które będą nam pasować do wnętrza bez trudu.

Dodatkowy schowek zawsze się przyda. Popularne stało się stawianie w nogach łóżka ławki. Można też kupić skrzynię, w której zmieścimy choćby zapasową pościel. Na skrzyni można położyć kilka poduszek dekoracyjnych i w razie potrzeby zrobić z niej dodatkowe siedzisko. A nawet, jeżeli mamy w mieszkaniu pufy, można je dostawić do łóżka i spełnią tę samą funkcję, co skrzynia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie