Leżak do ogrodu - mebel, który nie wychodzi z mody

Remigisz Szulc
09.02.2018

Turyści, opalający się na plaży, kuracjusze, wylegujący się górskich zdrojach i wdychający świeże powietrze, oraz domownicy, lubiący wypoczywać w przydomowym ogrodzie - każda z wymienionych osób z pewnością ucieszyłaby się, gdyby mogła skorzystać z wygodnego leżaka ogrodowego. Jest to mebel, który jest modny od lat, a do tego wyjątkowo komfortowy i praktyczny.

Modny leżak do ogrodu

Obecnie na rynku jest szeroki wybór różnego rodzaju leżaków ogrodowych. Drewniane, składane leżaki z materiałowym siedziskiem, które szybko blaknie odeszły w zapomnienie. W ich miejscu znalazły się znacznie solidniejsze i elegantsze konstrukcje. Większą wytrzymałość wykazują nawet leżaki ogrodowe z tworzywa sztucznego, które powszechnie wykorzystuje się na basenach. W miejscach zacienionych, z dala od wody, bez przeszkód można ustawić leżaki wykonane z innych materiałów. Mogą to być przykładowo modne leżaki z technorattanu.

Zaletą technorattanowych leżaków do ogrodu jest możliwość użytkowania ich przez cały rok oraz pozostawiania ich na zimę na zewnątrz. Technorattan jest materiałem syntetycznym, który został odpowiednio wzmocniony, by zyskać wyższą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu leżak z technorattanu nie kruszeje pod wpływem promieniowania UV, ani nie pęka, gdy przez dłuższy czas jest narażony na działanie ujemnych temperatur. Ponadto technorattan imituje naturalny rattan, przez co prezentuje się estetyczniej niż tworzywa sztuczne.

Jeżeli woli się inne materiały niż technorattan, można zdecydować się na leżak ogrodowy z drewna. Dobrym wyborem jest drewno akacjowe lub teak, które cechuje się wyższą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Dodatkowo po zaimpregnowaniu przez wiele lat zachowuje ładny wygląd oraz jest chronione przed rozwojem pleśni i grzybów.

Funkcjonalność leżaków ogrodowych

Gdy wybiera się leżak do ogrodu, warto przyjrzeć się jego funkcjonalności. Najpraktyczniejsze meble posiadają funkcję rozkładania do pozycji leżącej oraz możliwość podnoszenia oparcia do pozycji półleżącej. Oparcie może posiadać dodatkowo kilkustopniową regulację wysokości nachylenia, dzięki czemu użytkownik z łatwością znajdzie wygodną pozycję dla siebie.

Ciekawym rozwiązaniem są leżaki dwuosobowe, w których oparcia podnosi się po przeciwnych stronach - użytkownicy mogą dzięki temu siedzieć twarzami do siebie. Po rozłożeniu obu oparć leżaki tworzą wygodne łóżko ogrodowe. Innym ciekawym rozwiązaniem są leżaki z ramą, na której można rozwiesić baldachim, tworząc romantyczną aranżację.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie