Leasing nieruchomości: poznaj najważniejsze zalety

Jerzy Biernacki
10.03.2021

W Polsce mamy około 3 milionów firm, z których zdecydowana większość to małe, maksymalnie kilkuosobowe przedsiębiorstwa. Ich przychody nie są na tykle wysokie, aby firma mogła sobie pozwolić na zakup nieruchomości na cele prowadzenia działalności gospodarczej. I tutaj ze swoją ofertę pojawiają się podmioty oferujące leasing nieruchomości – na przykład magazynu, biurowca czy innej przestrzeni firmowej. Działa to na podobnej zasadzie, jak leasing pojazdu: w zamian za spłacanie rat możemy korzystać z nieruchomości, a na zakończenie umowy wykupujemy ją od leasingodawcy za określony procent wartości. Jakie są zalety leasingu nieruchomości? Sprawdź w naszym poradniku.

Dobra opcja dla raczkujących firm

Jeśli specyfika biznesu wymusza posiadanie własnej przestrzeni, na przykład w celu przygotowania linii montażowej, to w grę wchodzi albo zakup nieruchomości, albo jej wyleasingowanie. Ta druga opcja jest korzystniejsza dla firm, które po prostu nie dysponują dużą gotówką, natomiast są w stanie udźwignąć koszt comiesięcznych rat. Są one dość niskie z uwagi na fakt, iż umowy przy leasingu nieruchomości z reguły są długotrwałe (10-15 lat).

Łatwiejsza procedura

Leasing nieruchomości może być ciekawym rozwiązaniem dla firm, które obawiają się męczącego, długotrwałego procesu wnioskowania o kredyt w banku. Poza tym nie zapominajmy, że banki nie rozdają kredytów na prawo i lewo. Konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej, a początkująca firma, która nie generuje jeszcze wysokich dochodów, często jej nie ma. W takiej sytuacji uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości może w ogóle nie wchodzić w grę.

Podmioty oferujące leasing nieruchomości podchodzą do swoich klientów bardziej liberalnie. Zwykle procedury są mniej czasochłonne, a cały proces można zakończyć o wiele szybciej. Nie oznacza to natomiast, że firma wnioskująca o leasing nie zostanie dokładnie prześwietlona pod kątem swojej wiarygodności finansowej.

Rata leasingowa i inne opłaty stanowią koszt uzyskania przychodu

Tym samym istnieje możliwość bardzo łatwego rozliczania leasingu nieruchomości w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. Mało tego: z czysto podatkowego punktu widzenia leasing jest bardziej opłacalny niż kredyt. Tutaj koszt stanowi większa część raty oraz wszelkie inne opłaty ponoszone przez przedsiębiorcę. W przypadku kredytu do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć tylko część odsetkową raty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie