Lampy wiszące we wnętrzu – poznaj ich najważniejsze zalety

Marek Szydełko
01.12.2021

Oświetlenie jest niezbędnym elementem każdego wnętrza. W Polsce korzystamy z niego przez większą część roku, niejednokrotnie także w ciągu dnia. Umożliwia nam ono komfortowe funkcjonowanie wieczorem i w nocy, przyjmowanie gości, wykonywanie różnych obowiązków domowych. Obecnie mamy do wyboru mnóstwo systemów oświetleniowych, natomiast wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się lampy wiszące. Wynika to z ich niezaprzeczalnych zalet, które omawiamy w naszym poradniku.

Nie zajmują cennego miejsca

Podstawową zaletą lamp wiszących jest to, że w odróżnieniu od lamp podłogowych i stolikowych nie zajmują miejsca w pomieszczeniu. Jest to kluczowa kwestia z punktu widzenia osób, które planują oświetlenie w niewielkim pokoju i nie chcą zagracić i tak już ograniczonej przestrzeni. Takie lampy pozwalają wykorzystać miejsce, które i tak zwykle jest niezagospodarowane, czyli tuż pod sufitem.

Gwarantują bezpieczeństwo

Na ten argument powinni zwrócić uwagę rodzice małych dzieci oraz właściciele zwierząt – psa lub kota. Lampy wiszące gwarantują bezpieczeństwo, ponieważ są poza zasięgiem dziecka/pupila. Nie ma więc ryzyka, że np. raczkująca pociecha postanowi sprawdzić, jak łatwo da się przewrócić lampę.

Dobrze doświetlają przestrzeń pod nimi

Specyfiką lamp wiszących jest to, że kierują one strumień światła bezpośrednio na znajdujący się pod nimi obszar. Z tego powodu nie jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy planujesz tylko jedno źródło światła w pomieszczeniu – chyba, że mówimy o niewielkim pokoju.

Lampy wiszące świetnie sprawdzają się natomiast do doświetlania na przykład stołu w jadalni, blatu w kuchni czy sofy w salonie. Co ważne, lampy wiszące zwykle oferują możliwość regulowania długości przewodu zasilającego, dzięki czemu można uzyskać bardzo ciekawe efekty dekoracyjne, a przede wszystkim zapewnić sobie doskonałą widoczność tuż pod lampą.

Mnogość wariantów

Warto wspomnieć także o tym, że lampy wiszące są dziś dostępne w ogromnym wyborze wariantów stylistycznych. To pozwala dopasować konkretny model do designu pomieszczenia oraz własnych preferencji estetycznych. Bez problemu znajdziesz lampy w stylu nowoczesnym, skandynawskim, loftowym, glamour czy nawet boho.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.