Lampy ogrodowe to nie tylko znakomita dekoracja naszego ogrodu i jego okolicy, ale również bardzo praktyczny dodatek, który pomoże nam zadbać o bezpieczeństwo nas samych, ale i również naszych bliskich. Aby jednak całość spełniała nasze oczekiwania, konieczny jest właściwy dobór i zestawienie ze sobą różnych typów lamp ogrodowych.
Istnieje bowiem wiele ich rodzajów, skrajnie się od siebie różniących. Aby odpowiednio zaprojektować cały system, kluczowe jest poznanie zalet i wad poszczególnych rozwiązań, wszystko po to, aby odpowiednie rodzaje lamp wykorzystywać w odpowiednich miejscach, i w odpowiedni sposób.
Oto najpopularniejsze lampy ogrodowe i ich rodzaje, wraz z najważniejszymi informacjami, które pomogą w ich prawidłowym użytkowaniu.
Zdecydowanie jeden z najpopularniejszych rodzajów lamp ogrodowych. Wynika to m.in. z tego, że są to lampy bardzo tanie. To jednak nie jedyna ich zaleta. Działanie lamp solarnych opiera się na ładowaniu ich akumlatora w trakcie dnia, by wieczorem i w nocy, bez innego źródła zasilania, niż wcześniej naładowane akumulatory, mogły one świecić. Są więc one bardzo tanie w użytkowaniu, nie wpływają bowiem na zwiększenie się rachunków za energię elektryczną.
Warto zwrócić uwagę na inną kluczową zaletę – z racji tego, że nie wymagają one dodatkowego zasilania, możemy ustawić je w absolutnie dowolnym miejscu, nawet w takim, gdzie podłączenie innych, klasycznych lamp, nie byłoby możliwe. Wielu Polaków decyduje się na nie własnie ze względu na łatwość montażu.
Minusem tych lamp często jest jednak ich jakość – zwłaszcza te najtańsze generują mało światła, nie są odporne na uszkodzenia, a dodatkowo akumulatory starczają na niewiele czasu. Jeżeli myśli się o poważnych wykorzystaniu lamp tego typu, warto stawiać na modele sprawdzonych marek, wyższej jakości i zdecydowanie nie na najtańsze, marketowe oferty.
Jak wskazuje sama nazwa, lampy najazdowe umożliwiają nawet przejeżdżanie po nich różnorodnych pojazdów. Są to rozwiązania bardzo wytrzymałe, idealnie nadające się do podświetlania chodników czy podjazdów. Ich umiejscowienie w ziemi, betonie czy kostce brukowej sprawia, że świecą one ku górze, nie zawsze będą więc idealnie podświetlały to, co chcemy.
Lampy tego typu są również bardzo odporne na działanie różnorodnych warunków atmosferycznych. Podobnie jak większość lamp zewnętrznych, i one potrzebują podłączenia do źródła zasilania.
Warto wyróżnić dwa rodzaje lamp - płaskie i wypukłe. Warto uważać zwłaszcza na te ostatnie, gdyż stanięcie na nich stopą czy obuwiem, zwłaszcza w przypadku opadów czy rosy, może skutkować poślizgnięciem się, dlatego warto wybierać je z rozwagą i niekoniecznie montować w miejscach, w których często chodzimy, jak np. schody wejściowe do domu.
Idealne rozwiązanie do oświetlanie domu, ścian i ich okolicy. Olbrzymią zaletą kinkietów jest ich wybór – są to lampy nie dość, że stosunkowo tanie, to bez problemu uda się dobrać rozwiązanie idealne dla danego domu, jego stylu czy samej ściany.
Największym, minusem kinkietów jest fakt, że nie da się sterować strumieniem światła, który będą one generować. Oczywiście, można wybrać kinkiety świecące w górę, w dół lub tu i tu jednocześnie, jednak nie będzie możliwość sterowania światłem w takim zakresie, jak ma to miejsce w przypadku reflektorów. Są to jednak lampy estetyczne, dlatego też tak chętnie wybierana przez licznych Polaków.
Część osób wybiera je zamiennie z kinkietami. Należy jednak zwracać uwagę, że odstają one estetyką, która jest dość prosta i surowa, dlatego reflektory nie zawsze będą prezentować się idealnie. Są to jednak lampy bardzo praktyczne i stosunkowo tanie, a ich największą zaletą jest możliwość sterowania promieniem światła, który generują. Jeżeli chcemy oświetlić konkretny obiekt, konkretną przestrzeń, i chcemy, by było to zrobione naprawdę bardzo dokładnie i precyzyjnie, do takiego zadania często idealnym wyborem okażą się właśnie reflektory.
Istnieje wiele innych, również popularnych rodzajów lamp ogrodowych. Zaliczają się do nich między innymi lampy wiszące – idealne na werandy, ale również do altanek, czy lampy stojące, które gdy są odpowiednio wysokie, idealnie nadają się do oświetlania dużych przestrzeni. Zróżnicowanie ich wysokości sprawia, że bez problemu można dobrać modele idealnie dopasowane do naszych wymagań.
Nie można zapominać również o bardziej specyficznych lampach, jak lampy podwodne – idealnie sprawdzają się one do podświetlania oczek wodnych.
Tak naprawdę warto wybierać lampy z każdego przedstawianego rodzaju. Tylko ich wspólne zestawienie da naprawdę odpowiedni efekt. Poszczególne elementy domu, ogrodu czy działki koło domu powinny być oświetlane zupełnie innymi lampami. Zastosowanie tylko jednego czy dwóch rodzajów często będzie wybitnie niepraktyczne, a samo zróżnicowanie sprawi – gdy całość będzie dobrze dobrana – że efekt wizualny nocą będzie po prostu rewelacyjny.
Poza wyborem samych lamp warto zastanowić się nad faktem ich podłączenia. Niemal wszystkie wymagają zasilania, które musimy do nich doprowadzić. Warto ocenić więc, gdzie lampy mogą się znajdować, a gdzie nie, lub gdzie montaż będzie dla nas najbardziej komfortowy i najmniej kosztowny. W przypadku niemocy podłączenia warto pamiętać o lampach solarnych – to nie tylko lampy wbijane w ziemię, ale również wiszące, dlatego mogą się one sprawdzać znakomicie w bardzo wielu różnych sytuacjach. Często to one okażą się tanim i praktycznym rozwiązaniem, którego właśnie poszukujemy.