Kwiaty doniczkowe – jak cieszyć się ich wyglądem przez cały rok?

Remigisz Szulc
21.04.2021

Kwiaty doniczkowe są nie tylko ozdobą mieszkania, ale też mają pozytywny wpływ na zdrowie oraz nastrój człowieka. Oczyszczają powietrze ze szkodliwych składników, zwalczają wirusy i bakterie, a nawet leczą. Jak zatem prawidłowo dbać o kwiaty doniczkowe, aby cieszyć się nimi przez cały rok?

Jak dbać o kwiaty doniczkowe?

Niezależnie od rodzaju posiadanych kwiatów czy roślin doniczkowych, istnieje kilka uniwersalnych metod jakie powinno się stosować. W pielęgnacji niezwykle istotna jest regularność, za którą kwiaty odwdzięczą się zdrowiem i pięknym wyglądem. O czym należy pamiętać?

  • Sposób podlewania kwiatów – w zależności od rodzaju rośliny należy podlewać ją od dołu do góry lub moczyć w misce z wodą. Niektóre kwiaty wymagają częstego podlewania, innym wystarczy raz na tydzień lub kilka tygodni. Kwiaty źle podlewane gniją lub usychają.
  • Nawożenie kwiatów doniczkowych – jest niezwykle istotne, aby dostarczyć im niezbędnych wartości odżywczych oraz odpowiednio zabezpieczyć przed różnego rodzaju chorobami.
  • Obracanie doniczek – regularne obracanie doniczek umożliwia kwiatom równomierny wzrost i sprawia, że roślina nie przekrzywia się tylko z jednej strony skierowanej do słońca.
  • Wycieranie liści – usuwanie kurzu z kwiatów jest niezbędne, aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać. Można to robić za pomocą wilgotnej ściereczki lub na przykład skórki od banana, która dodatkowo odżywi liście i nada im połysk. 

Rośliny kwitnące

Rośliny kwitnące nie lubią przestawiania oraz bezpośrednio nasłonecznionych miejsc. Należy je ustawiać z daleka od silnych promieni słoneczny oraz w chłodnych zacienionych miejscach. Istotne jest jednak, aby nie były to miejsca, gdzie rośliny narażone będą na przeciągi.

Sukulenty

Zarówno kaktusy, jak i inne sukulenty potrafią magazynować wodę przez długi czas, dlatego nie trzeba ich często podlewać. Latem wystarczy raz w tygodniu, a zimą nawet raz w miesiącu. Doskonale radzą sobie w gorących i suchych wnętrzach. Należy zapewnić im dużo słońca i pamiętać, że lepiej je przesuszyć niż przelać wodą.

Paprocie

Paprocie warto ustawiać z dala od przeciągów w miejscach lekko zacienionych. Należy też pamiętać o ich regularnym podlewaniu oraz zraszaniu liści, aby nie dopuścić do przesuszenia rośliny.  

Odpowiednia pielęgnacja kwiatów jest kluczowa. Aby zachowały one piękny wygląd i zdrowie, warto zapoznać się z etykietami dołączonymi do roślin. To właśnie tam oraz na przykład na Lovethegarden.com znaleźć można informacje o tym, jak prawidłowo dbać o roślinę.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.