Zakup działki budowlanej to bardzo odpowiedzialna decyzja. Już teraz przygotuj się na nieprzespane noce, długie analizy i żmudne poszukiwania. Oferta teoretycznie jest spora, ale gdy przyjdzie co do czego, przekonasz się, że znalezienie idealnej działki nie jest wcale takie proste – zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. W naszym poradniku podpowiadamy, jakiej działki budowlanej na pewno nie warto kupić.
Przede wszystkim chodzi o wodociąg i sieć energetyczną. Można „przeboleć” brak kanalizacji, ponieważ niskie koszty zagwarantuje również przydomowa oczyszczalnia ścieków. Nie daj się jednak skusić na zakup działki, która jest położona z dala od gminnego wodociągu. To gwarancja problemów – trzeba będzie wywiercić studnię i uzdatniać wodę, co nie jest ani łatwe, ani tanie.
Na upatrzoną działkę budowlaną warto się wybrać kilkakrotnie, o różnych porach dnia, w tygodniu oraz w weekend. W ten sposób można ocenić, czy okoliczny ruch samochodowy nie będzie dla Ciebie uciążliwy. Nie zakładaj z góry, że skoro obok działki biegnie niepozorna droga gruntowa, to nikt z niej nie korzysta – może być dokładnie odwrotnie! Hałas, kurz – to wszystko skutecznie odbierze radość z mieszkania w nawet bardzo urokliwym miejscu.
Wjazd od południa jest tożsamy z tym, że taras domu znajdzie się po stronie północnej lub zachodniej. Nie jest to korzystne rozwiązanie, o czym możesz się boleśnie przekonać. Warto poszukać działki z wjazdem od północy – wówczas o wiele łatwiej będzie wkomponować budynek w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał darmowej energii słonecznej i tym samym obniżyć koszty ogrzewania.
Nie musimy chyba szczegółowo tłumaczyć, dlaczego zakup takiej działki będzie nietrafioną inwestycją. Nawet jeśli w tym momencie zakłady wydają się być niegroźne i mało uciążliwe, to nigdy nie masz pewności, czy za jakiś czas właściciele nie postanowią ich rozbudować. Chyba nie chcesz mieszkać w otoczeniu ciężkich maszyn i w ciągłym hałasie, prawda?
Przed zakupem działki naprawdę warto zlecić badania geologiczne gruntu. Pozwoli to ocenić, czy grunt jest dostatecznie stabilny oraz czy nie występuje zagrożenie wysokim stanem wód gruntowych. Kupowanie kota w worku to najgorsza decyzja, jaką możesz podjąć. Podmokły teren oznacza same problemy, i to nie tylko na etapie budowy, ale także późniejszego użytkowania budynku (m.in. wieczne kłopoty z wilgocią).