Kuchnia z osobnym wejściem – zalety i wady

Krzysztof Jagielski
20.09.2021

Jedną z wizytówek współczesnego budownictwa jest łączenie przestrzeni wypoczynkowej i roboczej, czego najbardziej jaskrawym przykładem jest rezygnacja z klasycznej kuchni na rzecz aneksu kuchennego. Ma to uzasadnienie praktyczne (zyskujemy dodatkowe pomieszczenie), ale nie brakuje osób, które we własnym zakresie modyfikują plany architektów i jednak decydują się na kuchnię z osobnym wejściem. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Sprawdź w naszym poradniku.

Kuchnia z osobnym wejściem: dlaczego warto?

Takie rozwiązanie z pewnością powinno przypaść do gustu osobom, które lubią gotować i spędzają w kuchni sporo czasu. Pomieszczenie z osobnym wejściem może być ich królestwem. Rozgardiasz w kuchni nie będzie przeszkadzać pozostałym domownikom, podobnie jak widok niepozmywanych naczyń. Nie bez znaczenia jest również to, że gotowanie generuje sporo hałasu, a osobne pomieszczenie pozwala odseparować od niego np. osoby oglądające telewizję w salonie.

Kuchnia z osobnym wejściem ma również tę zaletę, że ogranicza rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów na całe mieszkanie lub dom. Gotując, a przede wszystkim smażąc można włączyć okap (hałas nie zagłuszy telewizji) lub otworzyć okno, dzięki czemu nie trzeba będzie później wietrzyć wszystkich pomieszczeń.

Osobne wejście jest również dość praktyczne podczas imprez ze znajomymi czy rodziną. Cały bałagan pozostały po gotowaniu zamykamy za drzwiami i nie musimy od razu zabierać się za sprzątanie, zyskując więcej czasu na rozmowy z bliskimi.

Te wady kuchni z osobnym wejściem mogą się dość szybko ujawnić

Warto dokładnie przemyśleć pomysł wydzielenia osobnej kuchni i odseparowania jej od salonu. Głównie dlatego, że takie rozwiązanie na dłuższą metę może być dość irytujące dla osoby, która spędza w tej kuchni najwięcej czasu. Gotując obiad czy przyrządzając kolację nie ma szans, aby utrzymać stały kontakt z pozostałymi domownikami, zapytać, jak im minął dzień itd. To nie sprzyja relacjom rodzinnym.

Poza tym kuchnia z osobnym wejściem jest znacznie droższa w wyposażeniu, ponieważ zyskujemy sporą powierzchnię wymagającą zagospodarowania, na przykład zabudową kuchenną. Aneks jednak wypada pod tym względem korzystniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.