Kuchnia na wyższej kondygnacji? To nie jest dobry pomysł

Remigisz Szulc
01.05.2023

Klasyczny układ domu to taki, w którym kuchnia znajduje się na parterze, zwykle od frontowej strony budynku. Coraz więcej osób próbuje z tym zerwać i umieszcza kuchnię w anglosaskim stylu, czyli w tylnej części domu. Prawdziwą innowacją jest natomiast zaaranżowanie kuchni na wyższej kondygnacji. Choć pomysł wydaje się ciekawy, to jednak w codziennym użytkowaniu okaże się nietrafiony, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Ciągłe chodzenie po schodach będzie bardzo męczące

Zanim zdecydujesz się na zaaranżowanie kuchni na wyższej kondygnacji, to zrób mały test – najlepiej z użyciem opaski sportowej. Podczas standardowego dnia gotowania i serwowania posiłków sprawdź, ile robisz kroków. Zastanów się, czy na pewno chcesz pokonywać taki sam dystans, ale chodząc po schodach, w tę i z powrotem. Na dłuższą metę będzie to bardzo męczące i irytujące – zaufaj nam.

Wysokie ryzyko wypadków w domu

Chodzenie po schodach z wazą gorącej zupy czy kubkami z herbatą samo w sobie jest ryzykowne i stanowi proszenie się o kłopoty. Jasne, że nikt z nas nie zakłada ulegnięcia wypadkowi w takiej sytuacji, ale przecież nie można tego całkowicie wykluczyć.

Pamiętaj, że aż 90 procent wypadków przytrafia się nam w domu lub w jego bezpośredniej okolicy. Zaaranżowanie kuchni na wyższej kondygnacji z pewnością zwiększy ryzyko takiego scenariusza.

Szkoda naczyń

Wypadki wypadkami, ale zastanów się, ile razy zdarzyło Ci się upuścić talerz z jedzeniem czy kubek z wodą. Takie sytuacje mają miejsce w każdym domu. Jeśli kuchnia znajdzie się na wyższej kondygnacji, to ryzyko tłuczenia naczyń znacząco wzrośnie – wystarczy zachwianie się na schodach, o co nietrudno, gdy jest się obładowanym naczyniami po obiedzie.

Kłopotliwe doprowadzenie instalacji

Już samo zaaranżowanie kuchni na wyższej kondygnacji pociągnie za sobą dodatkowe koszty i będzie stosunkowo kłopotliwe. Wszystko przez konieczność doprowadzenia niezbędnych instalacji – na przykład gazowej, wentylacyjnej, wodnej, kanalizacyjnej czy wykonania gniazda siłowego do podłączenia płyty indukcyjnej. Warto o tym pomyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji o lokalizacji kuchni w domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie