Kosiarka spalinowa – czy warto ją kupić? Poznaj zalety i wady

Maciej Piwowski
23.08.2021

W praktycznie każdym przydomowym ogródku znajduje się choćby fragment trawnika. Równo przystrzyżona, zadbana murawa cieszy oko, stwarza warunki do rekreacji i spędzania wolnego czasu z rodziną aktywnie. Najpierw jednak trzeba zadbać o jej regularne koszenie, do czego oczywiście wykorzystujemy kosiarkę. Obecnie szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się kosiarki spalinowe. Czy rzeczywiście warto ją kupić zamiast elektrycznej? Poznaj zalety i wady kosiarki spalinowej.

Dlaczego warto kupić kosiarkę spalinową?

Modele napędzane silnikiem benzynowym (dominują na rynku) przede wszystkim są bardzo funkcjonalne, ponieważ gwarantują dużo szybsze skoszenie trawnika. To oczywiście zasługa wysokiej mocy. Kosiarka spalinowa bezsprzecznie będzie więc idealnym wyborem dla osób, które mają do skoszenia kilkaset metrów trawnika, zwłaszcza na nierównym terenie.

Kolejną zaletą kosiarki spalinowej jest to, że nie plącze się nam pod nogami żaden kabel, jak ma to miejsce w przypadku kosiarek elektrycznych (poza akumulatorowymi). Koszenie przebiega więc sprawniej i bezpieczniej.

Kosiarka spalinowa jest również idealną opcją dla osób, które koszą trawnik nieregularnie i czasami dopuszczają do jego nadmiernego wzrostu. Wówczas model elektryczny może się do niczego nie przydać, ponieważ nie da sobie rady ze skoszeniem tak wysokiej i gęstej trawy, co nie jest problemem dla porządnych kosiarek spalinowych.

Wady kosiarki spalinowej, które warto wziąć pod uwagę

Najważniejszą wadą kosiarek z napędem spalinowym jest wysoka cena zakupu. Za sensowne urządzenie trzeba zapłacić minimum 700-800 złotych, a i tak będzie to kosiarka bez dodatkowego napędu oraz z silnikiem o mocy do 4 KM – czyli nieodpowiednia do dużych ogrodów. Kosiarka z markowym, mocnym silnikiem i napędem będzie kosztować już grubo powyżej 1000 złotych.

Ewidentną wadą kosiarek spalinowych jest też hałaśliwość. Koszenie trawy przez np. godzinę w towarzystwie rynku silnika nie jest niczym przyjemnym, dlatego sugerujemy używanie nauszników ochronnych oraz… zbudowanie dobrych relacji z sąsiadami.

Warto również wspomnieć o argumencie „na czasie”, czyli ekologii, ponieważ pod tym względem kosiarki spalinowe wypadają słabo. Nie dość, że emitują szkodliwe spaliny, to jeszcze swoim hałasem odstraszają ptaki czy małych przedstawicieli fauny bytujących w trawniku i pod jego powierzchnią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.