Koniecznie pamiętaj: po czym rozpoznać bezpieczną i cichą okolicę?

Remigisz Szulc
12.09.2022

Zakup mieszkania to decyzja, która mocno zaważy na przyszłości rodziny. Oczywiście można zakładać późniejszą przeprowadzkę, ale w idealnej sytuacji najlepiej znaleźć lokum, które posłuży domownikom przez wiele lat. W największych polskich miastach oferta deweloperów jest naprawdę szeroka, a poszczególne lokalizacje mają swoje wady i zalety. Po czym rozpoznać bezpieczną i cichą okolicę, w której warto zamieszkać? Oto garść wskazówek!

Statystyki policyjne

Osobom szukającym nowych mieszkań, zwłaszcza gdy zamierzają przeprowadzić się do własnego lokum z rodziną i małymi dziećmi, szczególnie zależy na bezpieczeństwie. Każda aglomeracja ma na swoim terenie dzielnice uznawane za lepsze i gorsze pod tym względem, choć nie warto ulegać stereotypom, bo różnice pomiędzy konkretnymi częściami miasta mają dziś tendencję do zacierania się. Danych na temat bezpieczeństwa warto szukać na podstawie wiarygodnych źródeł, na przykład policyjnych statystyk. Zwykle uwzględniają one roczną liczbę przestępstw, w tym kradzieży z włamaniem, rozbojów, kradzieży aut i pobić. Uwzględniając w analizie liczbę mieszkańców i wielkość danej dzielnicy można stworzyć sobie całkiem wiarygodny obraz.

Odległość od szlaków komunikacyjnych

Drugim ważnym kryterium jest cisza panująca w okolicy. Nie wszyscy przepadają za mieszkaniem przy ruchliwej drodze, torach kolejowych, a gdy w pobliżu znajduje się lotnisko, hałas bywa naprawdę nieznośny i trudno się do niego przyzwyczaić. Najcichsze lokalizacje można znaleźć nie tylko pod miastem. Najważniejsze, aby budynek nie znajdował się bezpośrednio przy miejskich szlakach komunikacyjnych, a w przypadku ruchliwych dróg, by przynajmniej okna nie wychodziły na ulicę. Nowoczesna stolarka okienna zapewnia co prawda dobrą izolację akustyczną, jednak latem, gdy okna pozostają przez większość dnia otwarte lub uchylone nie rozwiązuje to problemu. Jeśli dana okolica nie jest aktualnie mocno zabudowana, dobrze zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego.

Recenzja znajomych

Rozważając zamieszkanie w konkretnej dzielnicy lub okolicy warto poznać opinie jej dotychczasowych mieszkańców. Niezłym źródłem informacji mogą być internetowe recenzję, ale najbardziej wiarygodne opinie można poznać rozmawiając ze znajomymi, którzy dobrze znają konkretną lokalizację, zwłaszcza, kiedy sami ją zamieszkują. Warto zapytać nie tylko o to, jak wygląda życie w okolicy za dnia, ale również co dzieje się na ulicach wieczorem. Zdarza się, że kłopotliwym czynnikiem bywa bliska obecność otwartego do późna lokalu gastronomicznego, albo całodobowego sklepu monopolowego, który nie ma w okolicy konkurencji.

Spacery po okolicy

Aby uzyskać pełen obraz, przed zakupem mieszkania warto wielokrotnie wybrać się na długi spacer po najbliższej okolicy, co pozwoli sprawdzić nie tylko, czy jest ona bezpieczna i cicha, ale również poznać jej inne zalety.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.