Koniec sezonu w ogrodzie. Jak przygotować narzędzia na zimę?

Krzysztof Jagielski
19.10.2021

Późna jesień jest zwykle okresem, w którym większość właścicieli przydomowych ogrodów zaprzestaje prac pielęgnacyjnych. Przyjdzie na nie czas dopiero wiosną, ale przez tych kilka miesięcy może niestety dojść do poważnych strat w wyposażeniu ogrodnika. Mamy na myśli różnego rodzaju narzędzia, które niezabezpieczone odpowiednio na zimę wiosną mogą się nadawać tylko do wyrzucenia. Sprawdź zatem, o co i jak warto zadbać jeszcze przed nadejściem mroźnej aury.

Dokładnie umyj wszystkie narzędzia ogrodowe

Od tego trzeba zacząć, ponieważ raczej nie dbałeś przesadnie o czystość narzędzi w sezonie prac ogrodowych. Teraz przyszedł czas, aby nadrobić zaległości. Dokładnie wyczyść wszystkie narzędzia z ziemi, gliny, resztek nawozów, kawałków roślin itd. Następnie umyj je pod bieżącą wodą i zostaw do wyschnięcia. Jeśli zauważysz ślady rdzy, to teraz jest dobry moment, aby się ich pozbyć i zabezpieczyć metalowe narzędzia przed rozwojem korozji.

Ostrzenie i smarowanie

Dotyczy to oczywiście tych narzędzi, które wykorzystuje się do przycinania roślin – sekatorów, nożyc etc. Naostrz je jeszcze przed zimą, aby były w 100% gotowe do pracy na wiosnę. Części ruchome warto nasmarować np. silikonem w sprayu, dzięki czemu wykluczysz ryzyko uszkodzenia się mechanizmu w wyniku działania niskich temperatur.

Serwis kosiarki spalinowej

Kosiarce spalinowej przed zimą trzeba poświęcić szczególnie dużo uwagi. Przede wszystkim należy ją dokładnie oczyścić, z akcentem na podwozie. Jeśli w sezonie występowały jakieś problemy z działaniem kosiarki, np. utrudniony rozruch czy nierówna praca silnika, to warto wymienić świecę zapłonową oraz filtr powietrza. Wymianę oleju zostaw sobie na wiosnę. Pamiętaj również o pozbyciu się resztek paliwa z baku – zimą zacznie się w nim wytrącać woda.

Zwiń i zabezpiecz przedłużacze

Jeśli w Twoim ogrodzie przez cały sezon leżą przedłużacze np. do zasilania narzędzi elektrycznych czy pompy w oczku wodnym, to teraz trzeba je już pozwijać. Niska temperatura mogłaby spowodować uszkodzenie izolacji, co grozi nawet zwarciem w instalacji elektrycznej. Pamiętaj, że przedłużacze zwijamy niezbyt ciasno, bez skręcania i przechowujemy w suchym pomieszczeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie