Kocioł gazowy kondensacyjny z zasobnikiem czy bez?

Andrzej Winnicki
23.12.2021

Wybór odpowiedniego modelu kotła gazowego kondensacyjnego ma kluczowe znaczenie dla komfortu życia całej rodziny. Wiele osób ma więc dylemat, czy ich potrzeby lepiej spełni kocioł gazowy dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny z zasobnikiem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej przeanalizować swoje oczekiwania względem kotła i porównać je z możliwościami urządzenia w zakresie centralnego ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej.

Kondensacyjny kocioł gazowy jednofunkcyjny

Kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny to urządzenie, które przeznaczone jest do ogrzewania pomieszczeń. Zwykle ma ono niewielkie, kompaktowe rozmiary, a przy tym jest bardzo efektywne, ekonomiczne i ekologiczne, co udowadnia na przykład nowoczesny kocioł gazowy jednofunkcyjny GENUS ONE SYSTEM NET. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu urządzenie w swojej podstawowej formie nie oferuje możliwości podgrzewania wody. Jeżeli jednak podłączy się do niego specjalny 100- lub 200-litrowy zbiornik na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła to można rozszerzyć jego pracę właśnie o tę funkcję. W takiej sytuacji urządzenie zasila centralne ogrzewanie, a ponadto podgrzewa wodę, która jest później magazynowana w zasobniku i można z niej korzystać aż do wyczerpania zapasu. Co ważne, kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem zwykle ma możliwość zastosowania pętli cyrkulacyjnej, dzięki czemu ciepła woda będzie cały czas krążyć w instalacji i domownicy nie będą musieli długo czekać na dostęp do niej w kranie czy pod prysznicem.

Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny

Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny to z kolei urządzenie, które jest w stanie jednocześnie zasilać domową instalację centralnego ogrzewania i przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Tę ostatnią podgrzewa w trybie przepływowym, co znaczy, że jest ona podgrzewana na bieżąco w momencie odkręcenia kranu. Jeżeli jednak gospodarstwo domowe ma większe zapotrzebowanie na wodę to rozwiązaniem jest kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem, jak na przykład model CLAS ONE B marki Ariston. Urządzenie to ma rewolucyjny system 2 zasobników ze stali nierdzewnej o łącznej pojemności 40 litrów, dzięki czemu zapewnia łatwy, szybki i komfortowy dostęp komfort ciepłej wody w dużych ilościach.

Jaki kocioł kondensacyjny gazowy wybrać?

Każdy, kto stoi przed dylematem, czy wybrać kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny czy też dwufunkcyjny powinien wziąć pod uwagę kilka kwestii. Należ do nich: potrzeby budynku i domowników, ilość punktów poboru wody i wielkość domu, w tym możliwość wygospodarowania miejsca na kotłownię. W przypadku mieszkań lub domów mniejszych niż 70 m2 najlepszą opcją będzie kompaktowy kocioł dwufunkcyjny, który można ulokować w małym wnętrzu. Takie urządzenie zapewni odpowiedni komfort cieplny i pozwoli na wygodnie korzystanie z wody w kuchni i łazience. Jeżeli mieszkanie jest większe, a liczba domowników wynosi 4-5 osób to lepszym wyborem będzie dwufunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny z zasobnikiem. Do domów o dużej powierzchni, w których dostęp do wody potrzebny jest na kilku poziomach (np. kuchnia i łazienka na dole, dodatkowa łazienka na górze), warto z kolei wybrać kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny z dużym zasobnikiem. Bez względu jednak na rodzaj urządzenia ważny jest także odpowiedni dobór mocy kotła i jego funkcji dodatkowych, które zwiększą jego funkcjonalność i ułatwią codzienne korzystanie ze sprzętu.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.