Kim jest zarządca nieruchomości? Czy warto go wynająć?

Krzysztof Jagielski
05.09.2016

Zarządca nieruchomości jest – przynajmniej w założeniu – gwarantem tego, że dom, mieszkanie czy blok będzie utrzymany w dobrym stanie technicznym i wizualnym, a także będzie przynosić profity właścicielowi. To bardzo odpowiedzialna funkcja, ale też świetny sposób na biznes, szczególnie w dużych miastach. Czym konkretnie zajmuje się zarządca nieruchomości? Kiedy warto go wynająć?

Zarządca nieruchomości – prawa ręka właściciela

Zarządca nieruchomości najczęściej jest wynajmowany przez właściciela nieruchomości do jej doglądania, kontrolowania jej stanu technicznego, rozliczania się z lokatorami oraz kontaktów z dostawcami mediów. Jest to więc osoba, która kompleksowo pilnuje interesów właściciela, pobierając za to oczywiście stosowną opłatę.

Zgodnie z polskim prawem zarządcę nieruchomości musi wybrać każda wspólnota mieszkaniowa – opcjonalnie funkcję tę może pełnić zarząd wspólnoty.

Warto wiedzieć

Do 2014 roku zarządca nieruchomości musiał się legitymować stosowną licencją. Po uwolnieniu tego zawodu może nim być każdy.

W polskich warunkach funkcję zarządcy może pełnić osoba indywidualna prowadząca zarejestrowaną działalność gospodarczą, jednak zdecydowanie częściej właściciele powierzają swoje nieruchomości wyspecjalizowanym firmom.

Czym zajmuje się zarządca nieruchomości

Zarządca może zająć się dosłownie wszystkim, co ma związek z utrzymaniem nieruchomości. Do zakresu jego obowiązków należy m.in.:

  • Rejestracja wspólnoty mieszkaniowej i organizacja jej zebrań
  • Podpisywanie umów z dostawcami mediów po wcześniejszym wybraniu najlepszej oferty
  • Zawieranie umów z wykonawcami remontów i napraw oraz kontrolowanie jakości prac
  • Reagowanie na zgłoszone awarie
  • Dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców oraz samej nieruchomości
  • Rozliczanie się z opłat za wynajem nieruchomości oraz za media

Zarządca robi więc wszystko to, czym normalnie musiałby się zająć właściciel nieruchomości lub wspólnota mieszkaniowa. Jego najważniejszym zadaniem jest natomiast takie zarządzanie nieruchomością, aby koszt jej eksploatacji był rozsądny, a zyski płynące z wynajmu jak najwyższe.

Czy warto?

Wynajęcie zarządcy nieruchomości jest bardzo dobrym pomysłem. Fachowiec znający rynek, mający dobre kontakty z podwykonawcami i dostawcami mediów, a przede wszystkim posiadający niezbędną wiedzę prawną i administracyjną to prawdziwy skarb dla właściciela.

Koszt wynajęcia zarządcy nie jest wcale tak wysoki – można się umówić na stawkę ryczałtową lub procentową od wartości czynszu. W zamian dostaje się coś niezbędnego – gwarancję spokoju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.