Kiedy zwolnić ekipę murarską? W tych przypadkach nie ma na co czekać!

Antoni Kwapisz
24.09.2018

Budowa domu systemem gospodarczym jest bardzo popularnym sposobem na spełnienie marzenia o wyprowadzce z bloku. Do jego realizacji jednak daleka i niestety bardzo stresująca droga. Większość początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy z ogromu problemów, jakie na nich spadną. Jednym z nich jest nierzetelność ekipy murarskiej. Kiedy należy przestać bawić się w dawanie ostatnich szans i podjąć decyzję o wyrzuceniu ekipy z placu budowy?

Pijaństwo

Pijaństwo na budowie jest niedopuszczalne i nie ma dla niego żadnego usprawiedliwienia. Niestety, bardzo często sami inwestorzy próbują to bagatelizować, no bo przecież „dobry murarz musi się napić”. To oczywiście bzdura. Nigdy nie toleruj picia alkoholu przez członków ekipy murarskiej. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale też może spowodować, że Twój wymarzony dom zostanie wymurowany niezgodnie ze sztuką.

Rada

Murarze bywają bardzo pomysłowi w ukrywaniu swojego pijaństwa. Niektórzy potrafią np. zakopać puste butelki pod płytą fundamentową.

Na budowie nic się nie dzieje

Od kilku dni jest piękna pogoda, a Twoja ekipa zniknęła? Natychmiast przywołaj ją do porządku lub po prostu ją pożegnaj. Murarze bardzo często próbują realizować kilka inwestycji jednocześnie, na czym zawsze jest stratny któryś z inwestorów. Jeśli masz to być Ty, to nie możesz takiej sytuacji akceptować.

Oczywiście ekipa murarska ma prawo nie pojawiać się na budowie, ale tylko wtedy, gdy wymaga tego przerwa technologiczna (np. schnięcie betonu) lub panuje zła pogoda. W innych sytuacjach „olewanie” inwestora jest podstawą do rozwiązania umowy.

Podstawowe błędy w sztuce

Jeśli nie masz wiedzy na temat murarki i realizacji inwestycji budowlanych, koniecznie zleć nadzór nad budową kierownikowi. Fachowiec bez trudu oceni, czy ekipa murarska się spisuje. Jeśli wykonawcy popełniają proste błędy, to nie może być dla nich litości. W końcu od solidności ich pracy zależy trwałość budynku, a także bezpieczeństwo mieszkańców.

Jeśli kierownik budowy zgłosi Ci, że ekipa jest nierzetelna, nie zwlekaj z jej pożegnaniem. Lepiej nawet wstrzymać prace na kilka tygodni, niż ryzykować, że dom zostanie wymurowany niezgodnie ze sztuką budowlaną.

Samowolne zmiany w projekcie

Niektóre ekipy murarskie wspinają się na wyżyny bezczelności i wykorzystując niewiedzę inwestorów, próbują wprowadzać różne zmiany w projekcie budynku. Robią to po to, aby ułatwić sobie pracę lub ukryć swoją niekompetencję. Dlatego musisz na każdym kroku pilnować wykonawcy. Jeśli zauważysz, że np. otwór okienny ma zupełnie inny wymiar niż w projekcie, zażądaj wyjaśnień. Gdy takie problemy będą się powtarzać, ekipa powinna zostać zwolniona.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.