Kiedy warto zrezygnować z kuchni na rzecz aneksu?

Krzysztof Jagielski
13.02.2024

Aneks kuchenny to coraz częściej stosowana alternatywa dla pełnoprawnej kuchni. Wiele osób rezygnuje z tej drugiej na rzecz aneksu, aby np. zaoszczędzić cenne miejsce. Kiedy może to być szczególnie dobry pomysł? Kilka takich sytuacji omawiamy w naszym poradniku.

Rzadko gotujesz

Jeśli gotowanie nie sprawia Ci przyjemności, wolisz jadać na mieście, jesteś na diecie pudełkowej, a przede wszystkim mieszkasz w pojedynkę i nie chce Ci się przyrządzać posiłków tylko dla siebie, to nie potrzebujesz pełnowymiarowej kuchni. W takiej sytuacji aneks wyposażony w podstawowe urządzenia w zupełności wystarczy.

Masz bardzo małe mieszkanie

Jeśli Twoje mieszkanie to kawalerka lub M2, to poświęcanie całego pomieszczenia na kuchnię mija się z celem. Lepiej będzie przeznaczyć je na sypialnię czy pokój dziecka, a w salonie wydzielić niewielki aneks kuchenny. 

Aneks lepiej pasuje do zamysłu projektanta

Zdarza się, że projektant wnętrz z góry zakłada, że jego klienci będą zainteresowani aneksem kuchennym. Jeśli przestrzeń do gotowania została zgrabnie połączona z salonem oraz jadalnią, to być może nie warto tergo zmieniać? Oceń to we własnym zakresie, uczciwe odpowiadając sobie na pytanie, jak często zamierzasz wpadać w wir gotowania.

Nie potrzebujesz pełnoprawnej kuchni

Jeśli z góry wiesz, że nie zamierzasz przechowywać w domu wielu produktów spożywczych, to po co Ci pełnowymiarowa zabudowa kuchenna? Przeznacz zaoszczędzoną przestrzeń na to, czego naprawdę potrzebujesz, poprzestając na funkcjonalnym aneksie do okazjonalnego gotowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie