Kiedy warto wymienić wannę na prysznic?

Jerzy Biernacki
17.08.2021

Od dawna chodzi Ci po głowie pomysł wymiany starej wanny na prysznic, ale jakoś nie możesz znaleźć argumentów, które by to uzasadniały? Dobrze, że trafiłeś na nasz poradnik. Sama idea zamienienia wanny na prysznic w domowej łazience jest jak najbardziej słuszna, a w kilku życiowych sytuacjach wręcz wskazana. Dowiedz się, kiedy warto wykonać taki krok.

Gdy zauważyłeś znaczący wzrost rachunków za wodę

W ostatnim czasie w Twojej miejscowości wprowadzono drakońskie podwyżki cen wody i kanalizacji? To świetna motywacja do tego, aby zacząć oszczędzać bezcenny płyn. Woda jest dobrem ograniczonym, dlatego każdy z nas powinien zużywać ją w sposób roztropny – a za taki na pewno można uznać zrezygnowanie z długich kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica.

Kiedy zaangażowałeś się w ochronę środowiska

Jest to bardzo dobra postawa, która powinna stać się udziałem każdego z nas. Gdybyśmy wspólnie zaczęli ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne, to udałoby nam się odwrócić niekorzystne zmiany klimatyczne. Nie potrzeba do tego wcale jakichś heroicznych czynów. Wystarczą drobnostki, do których zalicza się także oszczędzanie wody dzięki zamianie wanny na ekonomiczny prysznic.

Gdy w domu zamieszkała starsza osoba lub osoba z niepełnosprawnością

W takiej sytuacji nie ma się nawet nad czym zastanawiać. Komfort i bezpieczeństwo takiej osoby powinny być traktowane priorytetowo, co oznacza konieczność zastąpienia niewygodnej wanny dużo praktyczniejszym prysznicem. Osoba starsza czy niepełnosprawna będzie mogła bez problemu umyć się pod prysznicem, chociażby korzystając ze stołka, co nie jest możliwe w przypadku posiadania wysokiej wanny.

Gdy celem jest odzyskanie nieco przestrzeni w łazience

Kabina prysznicowa, nawet zabudowana, zawsze zajmuje znacznie mniej miejsca niż wanna. Standardowe wymiary kabiny to 90x90 cm lub 80x80 cm, natomiast wanny 120x60 cm lub 140x70 cm. Wymieniając wannę na prysznic odzyskasz więc całkiem sporo przestrzeni w domowej łazience, która stanie się dzięki temu bardziej funkcjonalna i ustawna. Być może po tej zmianie uda się w niej umieścić na przykład suszarkę elektryczną, przenieść pralkę z kuchni czy dodać drugą umywalkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.