Kiedy warto kupić mieszkanie na inwestycję?

Mateusz Nowak
29.01.2021

Zakup nieruchomości jest jednym z popularniejszych sposobów na bezpieczne ulokowanie kapitału. To świetna alternatywa dla depozytów bankowych, praktycznie zawsze przynosząca wyższą stopę zwrotu. Dobrym przykładem będzie tutaj mieszkanie na wynajem, które nie dość, że daje dochód pasywny, to jeszcze sukcesywnie zyskuje na wartości. Kiedy szczególnie opłaca się kupić mieszkanie na inwestycję? W naszym poradniku wymieniamy klasyczne sytuacje.

Gdy masz dużo wolnego kapitału

Przez wolny kapitał należy rozumieć pieniądze, które nie są Ci potrzebne na życie, leżą na koncie w banku czy zostały zainwestowane w inne aktywa, których teraz się pozbywasz i nie masz innego pomysłu na ich dalsze pomnażanie. Pamiętaj również, że w zakup mieszkania należy zainwestować środki, z których „stratą” możesz się pogodzić – czyli bez nich również świetnie sobie poradzisz.

Gdy nie chcesz martwić się bieżącymi inwestycjami

Mamy na myśli przede wszystkim te inwestycje, które wymagają większego zaangażowania po stronie inwestora – na przykład śledzenia kursów walut, notowań giełdowych i szybkiego reagowania na nie. Jeśli nie masz na to ochoty, szkoda Ci nerwów lub po prostu brakuje Ci czasu, by stale doglądać swoich inwestycji, to zakup mieszkania wydaje się być bardzo dobrym pomysłem. Jest to inwestycja „samoobsługowa” – oznacza to, że nie musisz analizować bieżącej wartości nieruchomości, bo zysk z inwestycji stanowią wpływy z czynszu.

Gdy zdajesz sobie sprawę z ryzyka

Wbrew obiegowej opinii na nieruchomościach także można stracić. Wystarczy, że kupisz mieszkanie na szczycie bańki spekulacyjnej, która krótko później pęknie z hukiem. Takie sytuacje niestety się zdarzają i trzeba być na nie przygotowanym. Pamiętaj więc, że jakakolwiek potencjalnie mocno zyskowna inwestycja jest obarczona wysokim ryzykiem. Jeśli nie jesteś na to gotowy, nie akceptujesz ryzyka finansowego, to lepiej postaw na depozyty bankowe lub obligacje skarbowe.

Gdy wiesz, że te pieniądze nie będą Ci za chwilę na gwałt potrzebne

Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że zakup mieszkania jest inwestycją długoterminową. Nieruchomości nie da się sprzedać ot tak, w ciągu kilku godzin. Jeśli więc istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz lada moment potrzebować zainwestowanych środków, to lepiej wstrzymaj się z zakupem mieszkania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie