Kiedy warto kupić drogą działkę budowlaną?

Krzysztof Jagielski
15.12.2022

Działki budowlane wciąż należą go kategorii najbardziej poszukiwanych nieruchomości. Rozpiętość cenowa jest ogromna, nawet gdy mówimy o gruntach położonych w tej samej gminie, o zbliżonej powierzchni. Zakup taniej działki jest kuszący, natomiast wiedz, że czasami lepiej jest sięgnąć głęboko do kieszeni i wybrać stosunkowo drogą ofertę. Kiedy ma to sens? Oto kilka przykładowych sytuacji.

Gdy działka jest w pełni uzbrojona

Pełne uzbrojenie działki to olbrzymi atut, za który na pewno warto dopłacić – i to sporo. Trzeba pamiętać, że doprowadzenie mediów na własną rękę jest nie tylko czasochłonne, ale też kosztowne, a bywa, że niemożliwe. Jeśli więc natrafisz na ofertę sprzedaży działki uzbrojonej w wodę, kanalizację, gaz i prąd, to rozważ zapłacenie za nią tyle, ile chce sprzedający.

Dostęp do utwardzonej drogi

Mamy na myśli drogę utwardzoną kostką brukową ewentualnie asfaltem. Możliwość zjeżdżania z działki bezpośrednio na ładnie zagospodarowaną i funkcjonalną drogę jest warta dopłacenia sporych pieniędzy. Docenisz to już w trakcie mieszkania, gdy nie będziesz brodzić w błocie, usuwać gliny z podjazdu i z garażu i martwić się zalewaniem działki po ulewnych opadach deszczu.

Gotowe domy w bezpośrednim sąsiedztwie

Na pewno dobrze jest rozważyć zakup drogiej działki budowlanej, która jest ostatnią niezagospodarowaną działką na osiedlu. Wiąże się z tym kilka podstawowych korzyści:

  • zostanie Ci do wykonania tylko ogrodzenie frontowe (o resztę zadbali sąsiedzi, dzięki czemu odpada spory koszt początkowy),
  • zadbane ogrody poprawiają estetykę nieruchomości i prestiż osiedla,
  • dużo mniejszy ruch na osiedlu, zwłaszcza ciężkich pojazdów, które dowożą materiały na okoliczne budowy,
  • cisza i spokój (wiadomo, że w przewidywalnej przyszłości na osiedlu nie będą prowadzone żadne uciążliwe roboty budowlane).

Poza tym na korzyść drogiej działki przemawia ładna lokalizacja, położenie w cichej, bezpiecznej, zielonej okolicy, z dala od zakładów przemysłowych czy sklepów wielkopowierzchniowych. Atutem będzie natomiast bliskość przystanków komunikacji publicznej, przedszkoli, szkół, ośrodka zdrowia czy małych sklepów z artykułami pierwszej potrzeby.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.