Kiedy trzeba wezwać hydraulika? Nie bagatelizuj tych usterek instalacji wodnej

Mateusz Nowak
11.12.2020

Budowa instalacji wodnej nie jest szczególnie skomplikowana. Nic dziwnego, że wiele osób mających dryg do majsterkowania podejmuje się samodzielnych napraw. I o ile w przypadku cieknącego kranu czy spłuczki toaletowej można to zrozumieć, o tyle zdecydowanie zalecamy, aby do niektórych rodzajów usterek wezwać zawodowego hydraulika. Kilka przykładów sytuacji, w których potrzebna będzie Ci pomoc fachowca wymieniamy w naszym poradniku.

Spadek ciśnienia na kotle grzewczym

Może to być drobnostka, na przykład objaw zapowietrzenia układu czy efekt samodzielnego odpowietrzenia grzejników. Nie należy tego jednak bagatelizować, bo znaczny ubytek ciśnienia na kotle grzewczym może oznaczać również poważniejszą awarię – w tym rozszczelnienie się rury w posadzce. Trzeba tutaj wezwać hydraulika, który przeprowadzi próbę ciśnieniową i ustali miejsce ewentualnej nieszczelności. Jego interwencja może uchronić właściciela domu czy mieszkania przed bardzo wysokimi kosztami.

Pęknięty śrubunek baterii prysznicowej

Często dochodzi do tego w wyniku nieumiejętnego montażu baterii i zbyt mocnego dokręcania śrubunku. Skoro już doszło do jego pęknięcia, to należy zamknąć wodę w łazience i wezwać hydraulika. Samodzielna próba naprawy baterii może się skończyć np. urwaniem mimośrodu, co już będzie oznaczać konieczność nawet rozkucia ściany, aby dostać się do podejścia wodnego.

Przecieki na rozdzielaczu instalacji grzewczej

Wszelkie awarie instalacji grzewczej, w której nośnikiem energii jest woda, wymagają wezwania zawodowego hydraulika. Nawet drobne przecieki na rozdzielaczu będą skutkować nieprawidłową pracą instalacji, tym samym narażając właściciela na niepotrzebne straty – wyższe koszty ogrzewania oraz wysokie prawdopodobieństwo zalania mieszkania czy domu, gdy np. śrubunek całkowicie się rozwarstwi. Hydraulik szybko poradzi sobie z taką usterką, a koszt jego usługi wcale nie będzie niebotycznie wysoki.

Pęknięty zawór główny wody

To poważna usterka, która wymaga pilnej interwencji hydraulika – w przeciwnym razie może dojść do zalania mieszkania/domu oraz sąsiadów. Gdy dojdzie do pęknięcia zaworu należy od razu odciąć dopływ wody do lokalu. Hydraulik usunie awarię w ciągu kilkudziesięciu minut. Z kolei próba samodzielnej naprawy może się skończyć spowodowaniem jeszcze większych strat. Nie ma sensu ryzykować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.