Kiedy nie warto sprzedawać mieszkania?

Mateusz Nowak
03.02.2021

Sprzedaż mieszkania jest poważną decyzją, którą najczęściej podejmujemy z powodu potrzeby zdobycia pieniędzy na zakup innej nieruchomości lub zrealizowania jakiegoś planu inwestycyjnego. Bywają jednak sytuacje, w których lepiej jest się wstrzymać z wykonaniem tego ruchu i maksymalnie odwlec go w czasie. Kiedy nie warto sprzedawać mieszkania? Życiowe przykłady znajdziesz w naszym poradniku.

Gdy panuje kryzys na rynku nieruchomości

Kryzys spowodowany na przykład recesją gospodarczą czy pęknięciem bańki deweloperskiej nie jest dobrym momentem na sprzedaż mieszkania – oczywiście o ile nie masz noża na gardle. W takich warunkach uzyskanie godziwej ceny będzie bardzo trudne. Na zakupy ruszają wówczas spekulanci, którzy szukają świetnych okazji, na których mogą w przyszłości dobrze zarobić. Indywidualni inwestorzy wycofują się natomiast z rynku. Wszystko to powoduje, że cena, jaką możesz uzyskać, będzie nawet o kilkanaście procent niższa od ceny godziwej.

Gdy istnieje szansa gwałtownego wzrostu jego wartości

Załóżmy, że dziś chodzi Ci po głowie pomysł sprzedania mieszkania. Wiesz, że możesz dostać za nie na przykład 200 000 złotych. Jednocześnie dotarła do Ciebie informacja, że w przyszłym roku do dzielnicy, w której znajduje się nieruchomość, zostanie doprowadzona linia tramwajowa. To natychmiast zwiększy wartość mieszkań, bo wzrośnie ich atrakcyjność w oczach nabywców. Jeśli więc możesz jeszcze trochę poczekać, to warto to zrobić.

W dobie niskich stóp procentowych

Niskie stopy procentowe powodują napływ taniego kredytu – zwłaszcza hipotecznego. Warto wykorzystać taką okazję do tego, aby sfinansować zakup nowej nieruchomości bez konieczności sprzedawania mieszkania. Przykładowo: jeśli miałoby się okazać, że rata kredytu wyniesie 1200 złotych miesięcznie, a czynsz wynajmu mieszkania 1500 złotych, to nie ma najmniejszego sensu pozbywać się nieruchomości. Lepiej skorzystać z kredytu i zachować cenny składnik majątku.

Gdy możesz uzyskiwać wysoki przychód z wynajmu

Chcesz sprzedać mieszkanie, bo nie potrzebujesz dwóch nieruchomości? Zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie wynajmowanie mieszkania i czerpanie z tego tytułu sporych, a co najważniejsze – bieżących korzyści finansowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nadal będziesz mieć mieszkanie, którego wartość raczej nie spadnie, a wręcz wzrośnie. Jednocześnie zyskasz źródło przychodów, które zabezpieczy się na wypadek np. choroby czy utraty pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.