Kiedy należy dokonać profesjonalnej wyceny nieruchomości?

Antoni Kwapisz
01.03.2021

Proces wyceny nieruchomości polega na określeniu przez rzeczoznawcę majątkowego dokładnej wartości rynkowej mieszkania, domu lub innego typu nieruchomości. Pojęcie wyceny nieruchomości zostało szerzej zdefiniowane w “Ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku”. Dowiedz się, kiedy skorzystanie z usług profesjonalnego rzeczoznawcy jest konieczne.

Rzeczoznawca majątkowy - w jakich sytuacjach warto skorzystać z jego usług?

Dokładna wycena nieruchomości oraz sporządzenie operatu szacunkowego może być potrzebne w wielu różnych sytuacjach. Do tych najważniejszych zaliczamy:

Sprzedaż nieruchomości

Obecnie panująca sytuacja epidemiczna w kraju może w dużym stopniu utrudniać racjonalną sprzedaż lub kupno nieruchomości na rynku. Potencjalni sprzedawcy lub kupujący zazwyczaj decydują się na skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy majątkowego w celu ustalenia rynkowej wartości nieruchomości dla potrzeb ustalenia ceny transakcyjnej oraz w celu przeprowadzenia negocjacji pomiędzy uczestnikami rynku. Pozwala to na sprawne przeprowadzenie całego procesu sprzedaży/kupna oraz uzyskanie jak najkorzystniejszej i przede wszystkim uczciwej ceny transakcyjnej. Jakimi czynnikami kieruje się rzeczoznawca w tym przypadku? Będzie to m.in. stan techniczny, standard wykończenia, powierzchnia, kondygnacja, lokalizacja czy otoczenie nieruchomości. 

Kupno nieruchomości na kredyt

Zakup mieszkania, domu lub innego typu nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego to kolejna sytuacja, która wymaga pomocy rzeczoznawcy majątkowego. W ramach swojej usługi przeprowadzi on dokładną wycenę nieruchomości, która będzie stanowiła przedmiot zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy. Warto pamiętać, że właśnie jednym z czynników wpływających na ocenę zdolności kredytowej oraz warunków kredytowych jest wartość nieruchomości określona  w procesie szacowania i przedstawiona w operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego (źródło - wycenawlodarczyk.pl/wycena-nieruchomosci-jaworzno).

Podatki

W większości przypadków podczas obrotu nieruchomościami konieczne stanie się rozliczenie z urzędem skarbowym w celu uregulowania należności skarbowo – podatkowych. Opłaty i podatki są przeważnie naliczane od wartości nieruchomości np. w przypadku darowizny, otrzymania spadku, dziedziczenia lub nabycia nieruchomości. Wówczas niezbędne będzie dokonanie rzetelnej wyceny nieruchomości do przeprowadzenia rozliczeń i złożenia deklaracji. Dokument w postaci operatu szacunkowego będzie stanowił dowód w całym postępowaniu, a Zamawiający będzie wiedział, od jakiej kwoty odprowadzić w sposób poprawny należność skarbowo – podatkową.

Jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę majątkowego?

Postanowiłeś skorzystać z pomocy specjalisty? Dokonując wyboru odpowiedniego rzeczoznawcy majątkowego, szczególną uwagę należy zwrócić czy dany podmiot posiada uprawnienia zawodowe, które nadawane są przez odpowiednie ministerstwo. Osoba taka powinna być  wpisana do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Mieszkasz w województwie śląskim? Rzeczoznawca majątkowy Barbara Włodarczyk (http://www.wycenawlodarczyk.pl/) - z siedzibą w mieście Jaworzno oferuje swoim klientom profesjonalną wycenę nieruchomości w postaci operatu szacunkowego bądź opinii o wartości.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.