Kiedy można liczyć na rabat od dewelopera przy zakupie mieszkania?

Remigisz Szulc
15.11.2023

Deweloperzy w ostatnich latach niechętnie udzielali rabatów na nowe mieszkania lub nie robili tego w ogóle. Wszystko przez duże zainteresowanie nieruchomościami – działało tutaj proste prawo pobytu i podaży. Obecnie coraz częściej można się spotkać z propozycją przyznania rabatu, nawet o wartości kilkunastu tysięcy złotych. Obowiązuje jednak kilka warunków, które omawiamy w naszym poradniku.

Zakup za gotówkę

Deweloperzy są bardziej skłonni do dawania rabatów tym klientom, którzy nie posiłkują się kredytem, ale planują kupić mieszkanie za gotówkę. Dzięki temu transakcja przebiega szybciej, a deweloper zyskuje środki na bieżącą działalność. Jeśli masz wystarczającą ilość gotówki, to zyskujesz mocną pozycję w negocjacjach z deweloperem.

Zakup mieszkania w przedsprzedaży

Inwestycje oferowane w przedsprzedaży zwykle są najkorzystniej wycenione, a przy tym deweloperzy są najbardziej otwarci na dalsze negocjacje. Istnieje tutaj oczywiście ryzyko, że za kilka czy kilkanaście miesięcy popyt spadnie, a wraz z nim ceny, natomiast w większości przypadków mieszkania w przedsprzedaży są rzeczywiście najtańsze.

Zakup jednego z ostatnich mieszkań

Możesz również poczekać na zakończenie inwestycji i liczyć na to, że deweloperowi zostaną jeszcze jakieś mieszkania. Świadczy to o tym, że są to lokale cieszące się najmniejszym zainteresowaniem nabywców, co może skłonić dewelopera do podjęcia negocjacji cenowych.

Zakup pakietowy

Jeśli masz sporo pieniędzy i chcesz je zainwestować w nieruchomości, to zakup kilku mieszkań na wynajem w jednej inwestycji wydaje się być całkiem niezłym pomysłem. Kupując co najmniej dwa lokale możesz ostro negocjować cenę z deweloperem i liczyć na uzyskanie sowitego rabatu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie