Kawalerka to najlepsze mieszkanie na emeryturę. Dlaczego?

Marek Szydełko
30.08.2022

Kawalerki jednoznacznie kojarzą się z mieszkaniami dla singli, ewentualnie bezdzietnych par na dorobku. Tymczasem w Polsce rośnie zainteresowanie takimi lokalami wśród seniorów, którzy planują sprzedać duże mieszkanie i przenieść się właśnie do kawalerki. Dlaczego to świetny pomysł na emeryturę? Kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

Kawalerka jest tania w utrzymaniu

To ważny argument z punktu widzenia emerytów, którzy prawdopodobnie nie narzekają na nadmiar pieniędzy. Dalsze utrzymywanie dużego mieszkania, w większości niewykorzystywanego, to finansowo bardzo zły pomysł. Lepiej będzie sprzedać nieruchomość i przenieść się do o wiele tańszej w eksploatacji kawalerki.

Mniej powierzchni do sprzątania i mycia

Osoby starsze nie mają już tyle siły, aby dokładnie sprzątać swoje mieszkania. Dobrze więc będzie ograniczyć powierzchnię wymagającą regularnego odkurzania i mycia. Dzięki temu sprzątanie nie tylko będzie mniej uciążliwe, ale również szybsze, co pozwoli wykorzystać zaoszczędzony czas na przyjemne strony życia na emeryturze.

Super opcja dla aktywnych emerytów

Kawalerka nie jest tak kłopotliwa w utrzymaniu, a przy tym jest znacznie tańsza w zakupie. Można więc rozważyć, czy przypadkiem sprzedaż obecnego, znacznie większego mieszkania nie pozwoli sfinansować zakupu kawalerki w jakimś pięknym miejscu – na przykład blisko linii brzegowej, nad jeziorem, w górach etc.?

W ten sposób aktywni emeryci mogliby żyć blisko natury, w pięknych okolicznościach przyrody i nie marnować jesieni życia na ciągłe oglądanie telewizji.

Różnicę po sprzedaży większego mieszkania można przeznaczyć na przyjemności

Na koniec podkreślmy, że sprzedaż obecnego mieszkania i zakup kawalerki może się zwyczajnie opłacać. Starsi ludzie nie potrzebują już tak dużo przestrzeni mieszkalnej, za to mogą mieć od dawna odkładane plany i marzenia, które dzięki uzyskanym pieniądzom będą mogli wreszcie zrealizować.

Jeśli np. para emerytów chce zacząć zwiedzać świat i spędzać w podróży większą część roku, to duże mieszkanie w Polsce nie jest potrzebne – mała kawalera w zupełności wystarczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie