Kawalerka i mieszkanie wielopokojowe. Różnica nie tylko w metrażu

Jerzy Biernacki
02.11.2017

 Osoby zainteresowane wejściem na rynek inwestycji w nieruchomości powinny zacząć od bardzo dokładnego poznania jego specyfiki. Najemcy mają różne wymagania, często szukają skrajnie innych lokali, dlatego ważne jest, aby od początku ustalić, jaka grupa docelowa interesuje inwestora. Następnym krokiem jest szukanie mieszkań, które jak najlepiej odpowiadają oczekiwaniom tej grupy. Chodzi nie tylko o metraż, ale także – a czasami przede wszystkim – lokalizację.

Kawalerka? Tylko blisko centrum lub uczelni

Kawalerki to zdecydowanie najpopularniejsze mieszkania na polskim rynku. Dobry lokal wynajmuje się praktycznie od ręki, ale co to właściwie znaczy „dobry”? Kłania się nam kwestia lokalizacji.

Kawalerki wynajmuje określona grupa najemców. Są to:

  • Studenci,
  • Single,
  • Młode pary,
  • Ludzie starsi,
  • Firmy.

Każdej z tych grup zależy nam tym samym: bliskości udogodnień, jakie oferuje miasto. Z punktu widzenia ludzi młodych będzie to niewątpliwie oferta rozrywkowa, z kolei osoby starsze szukają sklepów, bazarów i ośrodków zdrowia.

Wszystkie te udogodnienia można znaleźć blisko centrum. Właśnie dlatego chcąc zainwestować w zakup kawalerki na wynajem, koniecznie szukaj lokalu w centrum lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Na odstępstwo od tej reguły możesz sobie pozwolić jedynie w sytuacji, gdy Twoją grupę docelową tworzą studenci. Wówczas dobrym wyborem będzie kawalerka położona blisko uczelni, a te jak wiadomo mają swoje wydziały w różnych częściach miasta.

Mieszkanie wielopokojowe? Rozwinięta dzielnica

Lokale z większą liczbą pokoi w sposób naturalny przyciągają rodziny z dziećmi, czasami także studentów, którzy chcą wynająć mieszkanie w kilka osób. Inwestując w lokal z czterema czy pięcioma pokojami prawdopodobnie myślisz jednak o najemcach długoterminowych, czyli właśnie rodzinach. W ich ocenie takie mieszkanie jest tym atrakcyjniejsze, im bardziej rozwinięta jest dzielnica, w której się znajduje.

Zwróć zatem uwagę, czy z mieszkania jest blisko do sklepów (najlepiej dyskontów), przychodni, szkół i przedszkoli. Dla młodej rodziny wielkim atutem będzie pobliski żłobek. Na pewno przydadzą się także tereny rekreacyjne, w tym parki, boiska, obiekty sportowe.

Mieszkanie wielopokojowe nie musi być zatem położone w ścisłym centrum miasta. Co więcej, dla wielu rodzin byłby to minus, ponieważ w grę wchodziłyby obawy o bezpieczeństwo dzieci i znalezienie bezpłatnego miejsca parkingowe.

Jak widzisz kawalerka i mieszkanie wielopokojowe z inwestycyjnego punktu widzenia różnią się nie tylko metrażem. Pamiętaj o tym, zanim zdecydujesz się na konkretny lokal z myślą o jego wynajmowaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie