Jesień i zima w ogrodzie: zaplanuj porządek

Marek Szydełko
26.11.2020

Składzik, garaż, osobne pomieszczenie – jak wygląda Twoja narzędziownia? Jeśli szukasz dobrego rozwiązania, sprawdź domki ogrodowe.

Koniec ogrodowego sezonu to idealny czas na przegląd narzędzi i ich uporządkowanie. Najważniejsza kwestia na początku to przede wszystkim miejsce, w którym trzymamy cały sprzęt ogrodniczy. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie oddzielnego budynku gospodarczego. Sporo osób kosiarkę, wąż, grabie, szpadle trzyma w garażu, jednak po kilku latach może okazać się, że w garażu brakuje już miejsca na samochód.

Wbrew pozorom narzędzia ogrodnicze zajmują dużo miejsca. Nawet posiadając mały ogród czy niewiele zieleni na działce, mamy masę różnych narzędzi, doniczek, akcesoriów do podlewania.

Idealna narzędziownia

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się posiadanie zupełnie oddzielnego pomieszczenia, które będzie służyło także innym pracom np. przesadzaniu roślin, przygotowywaniu doniczek. Możemy zaplanować taką przestrzeń w budynku gospodarczym, a jeśli go nie posiadamy – wybudować niewielki domek. Na rynku dostępne są też gotowe domki ogrodowe do montażu. Z pomocą sąsiadów czy profesjonalistów szybko zmontujemy narzędziownię.

Domek może stanąć w różnych częściach ogrodu. Obecnie dostępne są konstrukcje atrakcyjne wizualnie, więc narzędziownia może z powodzeniem wkomponować się w całą działkę. Ciekawą aranżacją będzie doprowadzenie do domku utwardzonej ścieżki i jej oświetlenie.

Gdzie zimą schować meble ogrodowe?

Wielkość domku powinna być dostosowana do sprzętu, jaki posiadamy. Warto zastanowić się wcześniej, czy nie będziemy zmieniać mebli ogrodowych na większe, a może będziemy chcieli w takim miejscu trzymać też np. rowery? Jeśli zależy nam na pomieszczeniu wyłącznie na narzędzia, kosiarkę i wąż, to spokojnie sprawdzi się domek o wielkości około 8 metrów kwadratowych.  Jeśli chcemy na jesień i zimę schować w nim meble ogrodowe, to lepiej wybrać nieco większy: około 12 metrów kwadratowych.

Domki ogrodowe: jaki wybrać?

Zanim przystąpimy do zakupu, oprócz aspektów wizualnych, przyjrzymy się kilku podstawowych cechom. Po pierwsze jakość drewna i jego impregnacja. Sprawdźmy również zamknięcie pomieszczenia, czy będzie na tyle solidne, aby nikt się do niego nie włamał.

Jak urządzić domek ogrodowy?

W środku warto zamontować dużo półek oraz wieszaków i haków. Można zdecydować się na gotowe regały, które powinny być wytrzymałe na obciążenia. Na ścianie warto powiesić specjalne haki, które ułatwią uporządkowanie narzędzi. W sklepach dostępne są także specjalne organizery, wybierajmy te przezroczyste i odpowiednio je oznaczmy.  Do domku można wstawić też skrzynię, w które będziemy przechowywać hamaki, poduszki.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.