Jakie rusztowanie do pracy na wysokościach?

Mateusz Nowak
30.03.2021

Prace na wysokościach do bezpiecznych nie należą. Podczas wykonywania czynności zawodowych może dojść do niefortunnego upadku, co jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Dlatego należy zadbać o szereg czynników, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i wygodę pracy. Oprócz odpowiednich szkoleń, przygotowujących do pracy na wysokościach bardzo ważny jest odpowiedni osprzęt, a są nimi rusztowania. To podstawowe narzędzie pracy budowlańca, montażysty, konserwatora zabytków i każdego pracownika, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe kilka lub kilkanaście metrów nad ziemią.

Jak dobrać rusztowanie do pracy na wysokości?

Należy pamiętać, że dobór rusztowania uzależniony jest od charakteru wykonywanej pracy. Inny osprzęt będzie potrzebny prywatnemu inwestorowi, który będzie malował elewację domu lub naprawiał dach, a jeszcze inne ekipie sprzątającej, która myje ona na 10 piętrze wysokiego biurowca. Zasada jest jedna: rusztowanie powinno być stabilne, wytrzymałe i bezpieczne. W żadnym wypadku nie można dopuścić do pracy niepewnie technicznego sprzętu, który może mieć jakieś usterki, ponieważ stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika. 

Jakie rusztowania są najlepsze? 

Pośród wielu rodzajów rusztowań, jakie oferują producenci na szczególną uwagę zasługują te wykonane z aluminium. Osprzęt wykonany z tego materiału posiada lekką, ale bardzo stabilną, mocną i wytrzymałą konstrukcję. Zalet takich rusztowań jest znacznie więcej. Takie rusztowania są odporne na działanie niekorzystnych czynników mechanicznych, co sprawia, że można je bezpiecznie trwale użytkować. Ponadto  zapewniają sprawną i wygodną pracę i są w pełni bezpieczne. Takie rusztowania to uniwersalny sprzęt, ponieważ można je wykorzystywać przy najróżniejszego rodzaju zadaniach i wszędzie sprawdzają się znakomicie. Bardzo dobrym pomysłem jest wynajem rusztowań, ponieważ inwestor dostaje osprzęt w stanie idealnym. 

Dlaczego warto wynająć rusztowanie?

Wypożyczenie rusztowania ma bardzo wiele zalet. Od firmy zajmującej się tego rodzaju usługami można wynająć sprzęt, idealnie dopasowany do potrzeb Inwestora. Nieważne czy prace będą wykonywane w pomieszczeniach niskich czy na znacznych wysokościach, osoba wynajmująca otrzyma rusztowanie dostosowane do rodzaju wykonywanych prac. Sprzęt jest idealny pod względem technicznym, ponieważ przechodzi okresowe przeglądy i zabiegi konserwacyjne więc jest w pełni bezpieczny dla pracowników. Rusztowania są szybkie w montażu i demontażu, dzięki czemu wszystkie prace na wysokościach przebiegają sprawnie i bez żadnych zakłóceń.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.