Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

Mariusz Siwko
16.07.2020

Kuchnia nieprzypadkowo jest nazywana sercem domu. To w niej często toczy się życie rodzinne, przygotowujemy w niej posiłki, przyjmujemy gości, nawet jadamy. Warto zatem zadbać, aby kuchnia była zarówno funkcjonalna, jak i spełniała nasze oczekiwania względem estetyki. Jednym z najważniejszych elementów jest prawidłowo dobrane oświetlenie. O czym warto pamiętać projektując punkty świetlne w kuchni?

Oświetlenie główne

Wypada zacząć od niego, ponieważ jest potrzebne w każdej kuchni – ale nie powinno być jedynym, do czego za chwilę wrócimy. Oświetlenie główne najczęściej umieszcza się w centralnym punkcie kuchni, oczywiście na suficie. Może to być np. lampa wisząca, listwa oświetleniowa czy zgrupowane reflektorki/oczka w suficie podwieszanym. To już wyłącznie kwestia preferencji estetycznych. Zadaniem oświetlenia głównego jest natychmiastowe doświetlenie kuchni po wejściu do pomieszczenia oraz ułatwienie utrzymania podłogi w czystości.

Oświetlenie robocze

Wspomnieliśmy o tym, że w dobrze zaprojektowanej kuchni nie można pozwolić sobie na posiadanie wyłącznie oświetlenia głównego. Powodem jest to, że nie jest ono wystarczające do komfortowego przygotowywania posiłków na blatach. Tutaj potrzebne jest już oświetlenie robocze – mogą to być kinkiety, oprawy meblowe, taśmy LED itd.

Oświetlenie robocze jest szalenie ważne, ponieważ dzięki niemu zapewniamy sobie dobrą widzialność w trakcie wykonywania różnych potencjalnie niebezpiecznych czynności, jak krojenie, skrobanie, korzystanie z urządzeń elektrycznych, kuchenki gazowej itd.

Oświetlenie dekoracyjne

Nie jest może niezbędne, natomiast warto o nim pomyśleć na etapie projektowania oświetlenia w kuchni. Dekoracyjne elementy oświetleniowe wprowadzają do pomieszczenia przyjemny klimat, podkreślają najbardziej efektowne elementy wyposażenia, w tym zabudowę kuchenną czy eleganckie sprzęty AGD. Tutaj najczęściej wykorzystuje się taśmy LED, które są bardzo efektowne, a przy tym niedrogie w eksploatacji.

Dodatkowo warto pomyśleć o oświetleniu stołu kuchennego, przy którym rodzina będzie spożywać posiłki – o ile oczywiście go przewidujemy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.