Jakie oświetlenie warto wykorzystać w sypialni?

Mariusz Siwko
08.03.2021

Sypialnia to miejsce szczególne, które nacechowane jest ciepłą atmosferą i intymnością. Przywodzi na myśl odpoczynek, ale także bezpieczeństwo, a nierzadko również romantyczny nastrój. Z tego względu oświetlenie tego pomieszczenia powinno dobrze oddawać jego charakter.

Główna lampa sufitowa

Nawet w najbardziej nastrojowej sypialni czasami po prostu potrzebujemy dobrego, wyraźnego oświetlenia. W takim momencie najlepiej sprawdzi się centralna lampa sufitowa, której blask będzie w stanie dotrzeć nawet w najdalszy kąt pomieszczenia.

Biorąc pod uwagę wielkość sypialni, możemy zdecydować się na mały plafon lub większy żyrandol, wyposażony w kilka żarówek. Pozwolą one na dobre rozświetlenie dużych pokojów, a także - jeśli poszczególne żarówki zostaną rozdzielone - na swobodną regulację natężenia światła głównego. Dzięki temu, kiedy nie będzie konieczne zapalanie wszystkich żarówek, domownicy będą mogli używać na przykład tylko jednej z nich.

Niewielkie plafony z kolei doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Dzięki swojej minimalistycznej konstrukcji nie przytłaczają pomieszczeń. Nie stanowią też głównego punktu, przyciągającego spojrzenia, w przeciwieństwie do dużych żyrandoli. Atrakcyjnym, nowoczesnym modelem może być na przykład plafon Vulcano, który odznacza się niespotykanym kształtem, a jednocześnie łatwo można połączyć go z wieloma stylistykami sypialni.

Lampa stojąca lub lampki nocne

Dwa popularne rozwiązania, które pomogą zapewnić dobre oświetlenie sypialni, to lampa stojąca lub lampki nocne. Każde z tych rozwiązań pozwala na oświetlenie tylko wybranej przestrzeni, na przykład tej najbliżej łóżka lub przeciwnie, zakątka, w którym znajduje się fotel. Czy warto decydować się na oba te rozwiązania?

Ponownie pojawia się tutaj kwestia wielkości pomieszczenia, ale także wygody. Jeśli wiesz, że będziesz często odpoczywał na łóżku, na przykład czytając, lampka nocna może okazać się niezastąpiona. Przyda się także osobom, które często wstają przed świtem i nie lubią zaczynać dnia od poszukiwania kontaktu umieszczonego w oddaleniu. Przynajmniej jedna, jeśli znajdzie się tuż obok łóżka, na pewno ułatwi korzystanie z sypialni.

Lampa stojąca może z kolei przydać się osobom, które mają większą sypialnię, w której jest jeszcze miejsce na fotel, stolik czy toaletkę. Pomoże w dobrym doświetlenie tych miejsc, a jednocześnie wyeliminuje konieczność korzystania z głównego, górnego oświetlenia. Jeśli jednak pokój jest niewielki, może okazać się zupełnie zbędna.

Nastrojowe kinkiety

Coraz chętniej decydujemy się także na wykorzystanie kinkietów w naszych sypialniach, w czym nie ma nic dziwnego. Nadają one unikatowego charakteru każdemu pomieszczeniu i pozwalają na stworzenie intymnej, wieczornej atmosfery. Są szczególnie pożądane w designerskich sypialniach, w których pomagają podkreślić ważne elementy.

Ciekawym przykładem kinkietów do sypialni mogą być modele Sigma, utrzymane w kolorystyce i fakturze betonu. Są nietypowym oświetleniem, które doskonale sprawdzi się w wystrojach industrialnych, a jednocześnie łagodnie oświetli przestrzeń. Można je znaleźć w sklepie Mariner Lampy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.