Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej? Analizujemy sytuację na rynku deweloperskim

Mariusz Siwko
17.12.2018

Zakup mieszkania wiąże się z dwoma podstawowymi problemami: zgromadzeniem odpowiedniej sumy oraz… znalezieniem wolnego lokalu. Szczególnie to drugie okazuje się być sporym wyzwaniem, szczególnie na polskim rynku. Deweloperzy realizują mnóstwo inwestycji, ale popyt na nowe mieszkania jest tak duży, że nierzadko mamy do czynienia wręcz z zakupami na wyścigi. Szczególnie dotyczy to tych najpopularniejszych lokali. Jakie mieszkania najszybciej znikają z ofert deweloperów?

Najmniejsze

Nie jest żadną tajemnicą, że polscy nabywcy mieszkań polują przede wszystkim na te małe lokale, czyli kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe. Powód jest porosty: chodzi o cenę. Ponieważ koszt metra kwadratowego mieszkania przekroczył już granice zdrowego rozsądku (zwłaszcza w dużych miastach), nabywcy muszą kierować się kryterium budżetu lub zdolnością kredytową. I wychodzi im, że mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania o metrażu do 40-50 m2.

Kompaktowe

Chodzi tutaj o mieszkania o funkcjonalnym, zwartym układzie, najczęściej z aneksem kuchennym, co pozwala wydzielić dodatkowy pokój. Takie mieszkania są najbardziej poszukiwane przez rodziny. Dzięki przemyślanemu układowi architektonicznemu, stosunkowo niewielki lokal może być całkiem wygodny nawet dla rodziny 2+2.

W centrach miast

Choć to właśnie te mieszkania są najdroższe, to w praktyce sprzedają się niemal na pniu. Wynika to z prostego faktu: kupują je przede wszystkim klienci inwestycyjni, a więc szukający mieszkania pod wynajem. Na rynku wynajmu najbardziej poszukiwane są właśnie lokale w centrum, stąd takie mieszkania szybko znikają z ofert deweloperów.

Z tarasami/dużymi balkonami

Mieszkanie z tarasem lub dużym balkonem daje już namiastkę własnego domu. Deweloperzy dawno zauważyli rosnący popyt na takie lokale i dziś praktycznie każda inwestycja obejmuje mieszkania z tego typu dodatkami. Bywają one szumnie nazywane „apartamentami”, choć wcale nie muszą mieć imponującego metrażu. Jeśli jeszcze taras lub duży balkon znajdują się od strony południowej lub zachodniej, to taki lokal sprzeda się błyskawicznie.

Z ogródkami

Ogródek to bardzo atrakcyjny „bonus” do mieszkania. Deweloperzy oferują je jednak nie z powodu wrodzonego altruizmu. Po prostu ogródek znacząco zwiększa atrakcyjność lokali na parterze, które zwykle cieszą się najmniejszym zainteresowaniem nabywców.

Ponadto deweloperzy nie mają problemu ze zbyciem mieszkań o atrakcyjnej ekspozycji (południowo-zachodniej). Jeśli więc marzy Ci się lokal spełniający którekolwiek z wymienionych kryteriów, musisz szykować się na ostrą walkę z konkurencją i szybko podjąć decyzję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie