Jakie lampy do kuchni? Kilka propozycji

Mariusz Siwko
14.10.2021

Oświetlenie pełni szczególnie ważną funkcję właśnie w kuchni. Mniejsze znaczenie mają jego walory dekoracyjne, ponieważ kluczową kwestią jest zapewnienie sobie dobrej widzialności oraz bezpieczeństwa podczas przyrządzania posiłków. Jakie lampy do kuchni wybrać? Mamy dla Ciebie zestaw gotowych inspiracji.

Oświetlenie LED nad blatem

Jest to najważniejszy element oświetlenia w kuchni, ponieważ ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo. Dobrze sprawdzają się tutaj kinkiety, oprawy czy lampki na elastycznym wysięgniku w technologii LED. Pozwalają one doświetlić przestrzeń roboczą tam, gdzie tego najbardziej potrzebujemy. Dlatego kompletowanie oświetlenia kuchennego zacznij właśnie od rozwiązania kwestii doświetlenia blatu.

Centralna listwa oświetleniowa

Mamy na myśli listwę mocowaną do sufitu, zwykle w centralnym punkcie kuchni. Nawet jeśli na co dzień nie potrzebujesz tak mocnego źródła światła, to i tak warto zainwestować w listwę, która daje szerokie możliwości w zakresie doświetlenia poszczególnych sektorów kuchni – poprzez skierowanie poszczególnych opraw oraz niezależne sterowanie nimi z poziomu łącznika.

Klimatyczne taśmy LED

Warto o nich pomyśleć, ponieważ mają one świetny wpływ na klimat w kuchni – możesz to wykorzystać np. wieczorem, pijąc wino czy herbatę przy blacie, słuchając muzyki i ciesząc oczy pięknym, nastrojowym oświetleniem. Taśmy LED są na tyle uniwersalne, że można je zastosować dosłownie wszędzie – zarówno na meblach zabudowy kuchennej, jak i pod sufitem, na ścianach etc.

Lampa wisząca nad barkiem/stołem jadalnianym

Jeśli przewidujesz w kuchni miejsce do spożywania posiłków, nawet tylko w wąskim gronie domowników (szybkie śniadanie rano, obiad w przerwie między kolejnymi zajęciami, spontaniczna kolacja etc.), to potrzebujesz osobnego źródła światła nad blatem barowym lub stołem jadalnianym.

Idealnie sprawdzają się tutaj lampy wiszące, które poza tym, że wyglądają efektownie i nowocześnie, to jeszcze pozwalają swobodnie wybrać wysokość, na jakiej je zawiesimy – tym samym dopasowując źródło światła do swoich potrzeb, powierzchni stołu/blatu etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.