Jakie drewno nadaje się do wykończenia tarasu?

Antoni Kwapisz
27.07.2021

Taras wykończony drewnem wygląda bardzo atrakcyjnie, ale warto mieć na uwadze, że w tym miejscu zwykłe surowe deski nie zdadzą egzaminu. Muszą być to specjalne deski tarasowe, z określonych gatunków drewna, a do tego takie wykończenie wymaga dodatkowej impregnacji.

Jak wybierać drewno na taras?

Za najbardziej trwałe uchodzi drewno egzotyczne, tyle że jest ono bardzo drogie i nie każdego inwestora stać na podobny wydatek. Na szczęście nie zawsze trzeba sięgać po te najdroższe materiały, ale przed rozpoczęciem prac trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii: czy taras jest zadaszony, jak intensywna będzie jego eksploatacja, jakie warunki pogodowe są typowe dla danej lokalizacji oraz co najlepiej będzie pasowało do estetyki domu.

Najpopularniejsze gatunki drewna tarasowego

Krajowe drewno tarasowe jest chętnie wybierane ze względu na przystępną cenę. Deski na taras muszą być dobrze zaimpregnowane, w przeciwnym razie deski szybko zbutwieją, zostaną uszkodzone przez owady, źle zniosą nadmiar wilgoci oraz duże zmiany temperatury. Dobra impregnacja potrafi wydłużyć żywotność desek nawet o kilkanaście lat, co w przypadku drewna miękkiego i podatnego na uszkodzenia ma ogromne znaczenie.

Dostępne na siekierki.com.pl deski z modrzewia są trwałe, odporne na działanie wilgoci i obecność szkodników. Modrzew jest ceniony także ze względu na walory estetyczne – ma piękny kolor i nie zawsze wymaga malowania (w miejscach przewiewnych). Twardym, wytrzymałym drewnem jest również jesion, buk oraz dąb, choć ceny takich desek są dużo wyższe.

Sosnowe i świerkowe deski nadają się przede wszystkim na tarasy zadaszone, gdzie przynajmniej częściowo drewno będzie chronione przed opadami. Sosna jest tania, ale dość miękka, więc szybko może ulec biodgradacji, więc i w tym przypadku nie obejdzie się bez gruntownej, profesjonalnej impregnacji.

Drewno egzotyczne

Taras duży, w pobliżu basenu albo oczka wodnego, bez zadaszenia, po którym domownicy będą często chodzić, warto wykończyć drewnem egzotycznym. Deski z takich gatunków są niezwykle trwałe, potrafią wytrzymać na zewnątrz przez kilkadziesiąt lat, choć z czasem im kolor może lekko wyblaknąć, jeśli taras nie będzie regularnie konserwowany. Najczęściej wybierane gatunki drewna egzotycznego to lapacho, tek, massaranduba, merbau, bangkirai.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.