Jakie akcesoria do bram garażowych warto wybrać?

Piotr Kowalczyk
13.08.2021

Brama garażowa ma być przede wszystkim użyteczna, ale walory estetyczne również są niezwykle istotne. Należy zadbać o komfort użytkowania, łatwość utrzymania w czystości, kwestię bezpieczeństwa. Sama brama garażowa w wersji podstawowej dla wielu użytkowników nie będzie w pełni funkcjonalna, ale można to zmienić, wystarczy wyposażyć się w różne dodatkowe akcesoria typu fotokomórki, lampy sygnalizacyjne czy system kontrolujący dostęp. Tego typu innowacyjne rozwiązania zwiększają wygodę i ochronę przed wejściem osób niepożądanych osób czy nawet włamaniem. Warto wobec tego zapoznać się z bogatą i zróżnicowaną ofertą sklepów z praktycznymi akcesoriami do bram garażowych.

Jakie są dostępne akcesoria do bram garażowych?

Jako że zakup bramy garażowej jest inwestycją na wiele lat, należy dobrze przemyśleć swój wybór, mając na uwadze szereg istotnych kwestii. Znaczenie mają parametry techniczne bramy, solidna konstrukcja i trwałość, szczelność, bezpieczeństwo, odpowiednia izolacja termiczna i akustyczna, odporność na obciążenie wiatrem, wyposażenie dodatkowe. Już sam napęd z pilotem do bramy mocno podnosi komfort użytkowania, ale do dyspozycji jest szereg innych przydatnych urządzeń, w które warto wyspa żyć swoją bramę. Lista akcesoriów do bram garażowych jest długa, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie praktyczne rozwiązanie, zgodnie z potrzebami i preferencjami. Do wyboru są między innymi:

 • Prowadnice,
 • Osprzęt do siłowników,
 • Łańcuchy do siłowników,
 • Rolki zwrotne,
 • Adaptery do wałków,
 • Fotokomórki,
 • Lampy sygnalizacyjne,
 • Przełączniki,
 • Pilot do bramy,
 • Zewnętrzny mechanizm odblokowujący,
 • Zasilanie awaryjne,
 • Blokada dociskowa,
 • Funkcja łagodnego rozruchu i hamowania,
 • Zewnętrzny reflektor,
 • Listwa bezpieczeństwa,
 • Włącznik zewnętrzny lub wewnętrzny.

Brama garażowa akcesoria zwiększające komfort użytkowania i bezpieczeństwo

Za pomocą nowoczesnych akcesoriów do bramy garażowej możliwe staje się zwiększenie komfortu korzystania z niej, zautomatyzowanie jej działania. Jeśli ktoś szuka praktycznych rozwiązań ułatwiających życie, to jak najbardziej warto postawić właśnie na automatykę do bram. Jednym z podstawowych udogodnień jest pilot bezprzewodowy, za pomocą którego można sterować całym mechanizmem – otwierać i zamykać bramę bez konieczności wychodzenia z samochodu. Jest to najbardziej przydatne podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, gdy jest mokro, zimno i brudno lub upalnie i wietrznie. Sygnał z pilota odbierany jest przez fotokomórki. Mogą być one standardowe, natynkowe montowane w świetle bramy i regulowane lub do zamontowania na ścianie równoległej do płaszczyzny bramy. Zaletą fotokomórek jest to, że w przypadku pojawienia się przeszkody w obrębie skrzydła bramy, zatrzyma się ono lub wróci do pozycji otwartej. Pełni wobec tego funkcję ochronną, stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Miłośnicy inteligentnych rozwiązań powinni postawić na takie innowacyjne czujniki do bramy, które gwarantują całkowite bezpieczeństwo jej automatyzacji.

W jakie warto zainwestować akcesoria do bramy garażowej?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa na podjeździe, warto wyposażyć bramę w praktyczne akcesoria w postaci lamp sygnalizacyjnych. Ma to szczególne znaczenie po zmroku i nocą, ułatwia poruszanie się po posesji i zmniejsza ryzyko uszkodzenia czegoś w obrębie bramy. Mając zamontowane lampy sygnalizacyjne, nie będzie trzeba zastanawiać się nad tym, czy brama nadal znajduje się w ruchu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest podświetlenie podjazdy i obszaru bramy. Lampy pełnią wobec tego funkcję sygnalizacyjną i oświetleniową, zwiększają wygodę i bezpieczeństwo. Istotne będzie to, aby dobrać odpowiedni rodzaj lamp do napędu, w który została wyposażona brama. Muszą one być w pełni kompatybilne, jeśli mają prawidłowo działać. Na uwadze powinno się mieć również to, aby lampy sygnalizacyjne były wytrzymałe, odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i skoki napięcia. Godne polecenia są lampy sygnalizacyjne z przerywaczem, które informują o otwieraniu/zamykania bramy.

Praktyczne akcesoria do bram garażowych

Bramę garażową warto wzbogacić o przełączniki, które ułatwiają sterowanie jej automatyką i umożliwiają zaprogramowanie sekwencji jej pracy. Jest to przypadku kolejnego inteligentnego rozwiązania dla domu, w które warto zainwestować w celu ułatwienia sobie życia. Z kolei dodatkowym zabezpieczeniem garażu przed włamaniem będzie ryglowanie w postaci blokady dociskowej. Przyda się również zewnętrzny reflektor uruchamiany pilotem lub automatycznie podczas podnoszenia się skrzydła. Płynność ruchu zapewni bramie funkcja łagodnego rozruchu i hamowania, która wydłuża żywotność napędu i mechanizmów prowadzących. Bardzo przydatne będzie zasilanie awaryjne, które pozwoli na korzystanie z automatyki nawet w przypadku braku źródła zasilania.

Niestety każdej chwili może dojść do awarii sieci elektrycznej lub jakiejś usterki. W przypadku nowoczesnych bram nie stanowi to jednak większego problemu, wystarczy że będą one wyposażone w specjalny akumulator z wbudowaną kartą ładowania. Przerwy w dostawie prądu nie wpłyną w żaden sposób na sprawność bramy, bo zgromadzona w akumulatorze energia elektryczna zapewnia jej prawidłowe działanie. Co więcej, dostępne są rozwiązania wykorzystujące zieloną energię, co czyni je ekologiczni. Urządzenia wzbogacone o ogniwa fotowoltaiczne są w stanie wykorzystać darmowe promieniowanie słoneczne i przekształcić je na energię elektryczną. System zasilania słonecznego pracuje praktycznie w każdych warunkach. Wystarczy podłączyć go do napędu, a nie będzie trzeba rezygnować z jego korzystania przy braku prądu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.