Jaki zestaw mebli dziecięcych będzie najlepszy

Maciej Piwowski
24.08.2021

Pokój dziecka to wnętrze, które rządzi się zupełnie innymi prawami niż jakiekolwiek inne pomieszczenie w domu. W związku z tym nie zawsze jest łatwo zagospodarować tę przestrzeń, tak aby była ona jednocześnie funkcjonalna, bezpieczna dla dziecka, a zarazem ładnie wyglądała. Zastanówmy się więc jak możemy osiągnąć ten cel.

Jednym z ważniejszych elementów na początkowym etapie planowania oraz urządzania pokoju jest odpowiedni zestaw mebli dziecięcych. Musimy przy tym pamiętać, że nie może on być za duży, szczególnie jeżeli nasze mieszkanie, a w szczególności pokój dziecka nie ma zbyt dużych rozmiarów. Dlatego też przy zakupie warto odłożyć na bok emocje, a kierować się raczej względami praktycznymi. Jeszcze przed wybraniem się do sklepu warto dokładnie zmierzyć pokój dziecka, aby mieć wyobrażenie o tym jak ułożą się w nim meble oraz ile miejsca zajmą. 

Na rynku znajdziemy zarówno takie komplety, które będą nadawały się do niewielkiego wnętrza, jak i te stworzone z myślą o większych przestrzeniach. Nietrudno także jest znaleźć zestaw mebli dziecięcych, który składa się z wielu elementów, spośród których możemy dobrać jedynie te, które faktycznie będą nam odpowiadały i dobrze sprawdzą się w naszym przypadku. Na przykład, wiele zestawów posiada w swoim składzie meble takie jak łóżko,m szafa, komoda, regał, biurko, krzesła, fotel, stolik oraz inne, jednak możemy zdecydować się na zakup jedynie kilku z nich, na przykład łóżka, biurka oraz szafy. Rozwiązanie takie sprawdzi się w większości mieszkań, gdzie przestrzeń jaką dysponujemy jest dość ograniczona.

Kolorystyka mebli dziecięcych

Co zaś możemy powiedzieć o kolorystyce mebli oraz całego wnętrza? Gusta są różne i trudno o nich dyskutować, możemy jednak wymienić kilka najbardziej popularnych rozwiązań, a także zwrócić uwagę na te, które wydają się być najbardziej na czasie. Już od dawna utarło się przekonanie, że pokój chłopca powinien charakteryzować się odcieniami błękitu i niebieskiego, zaś do pokoju dziewczynki najlepiej będzie pasował róż. Jest to z pewnością bardzo ładne rozwiązanie, jednak dzisiaj powoli się już od niego odchodzi na rzecz bardziej uniwersalnych aranżacji. W związku z tym często można spotkać zestaw mebli dziecięcych w odcieniach szarości lub bieli, który będzie pasował do pokoju każdego dziecka, niezależnie od jego płci. Do takich mebli można dobrać równie uniwersalny kolor ścian oraz dodatków. Jeśli jednak chcemy podkreślić w pewnym stopniu, że pokój należy do chłopca lub dziewczynki, możemy wprowadzić w nim pewne zmiany koloru ścian lub dodatków, które będą jednoznacznie to sugerowały.

Naszym zdaniem, warto pozostać przy neutralnym zestawie mebli dziecięcych, który nie tylko prezentuje się nowocześnie, ale także daje wiele praktycznych możliwości, na przykład w momencie pojawienia się kolejnego dziecka o odmiennej płci. Dodatki jednak pozostają otwartą kwestią, o której musi zdecydować każdy rodzic. Podobnie sprawa ma się z kolorem ścian, ten jednak bez większych problemów możemy zmienić niemal w każdej chwili.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie