Jaki zasilacz do taśmy led 5m? Podpowiadamy

Remigisz Szulc
15.12.2020

Taśmy ledowe stają się coraz częstszym sposobem na uzupełnienie domowej aranżacji. Instalując je przy suficie, podłodze czy w elementach meblowych powinniśmy jednak wiedzieć, iż potrzebują one odrębnego zasilania. Dobór odpowiedniej jednostki zasilającej to ważny krok, który przyczyni się do komfortu użytkowania domowego oświetlenia.

O czym powinniśmy wiedzieć, kupując zasilacz do lamp led?

Jeśli zasilacz do taśmy ledowej będzie posiadał prawidłowe parametry, będziemy mogli rozszerzać nasze lampy bez obawy o utratę jakości świecenia. Zbyt słaby lub w niewłaściwym typie sprawi, iż nasze światła led nie będą w stanie działać w należyty sposób. Przed dokonaniem zakupu zasilacza ledowego (https://wroled.pl/zasilacze-led-12v) warto skonsultować się ze specjalistami, dzięki którym dowiemy się np. jaki zasilacz do taśmy led 5m sprawdzi się w naszym wypadku. To najpewniejszy krok, pozwalający upewnić się, że wybraliśmy dobrą jednostkę zasilającą.

Dlaczego urządzenie zasilające musi zostać właściwie dobrane?

Dokonanie poprawnego wyboru zasilacza sprawi, iż nie będziemy tracić pieniędzy oraz czasu na jego wymianę. To także spora oszczędność nerwów w przypadku konieczności demontażu urządzenia. Zdarza się, że taśmy ledowe umieszczone są w trudno dostępnych miejscach, przez co sam proces ich podłączenia do prądu bywa problematyczny.

Zły zasilacz nie sprawdzi się także, jeśli będzie posiadać nieprawidłowe parametry swojej pracy. Jeśli będzie zbyt mocny, istnieje ryzyko zwarcia i spalenia się świateł led. To będzie wiązało się znów - z wydatkami finansowymi i niepotrzebnymi nerwami. Jeśli mamy dużo szczęścia, to nieprawidłowy zasilacz jedynie... zmniejszy żywotność oświetlenia ledowego.

Ale to i tak dużo, bo po co ryzykować awarią, skoro w kilku prostych krokach dobierzemy odpowiednią jednostkę zasilającą? Zatem - jaki zasilacz do taśmy led 5m będzie najlepszym wyborem?

Jaki zasilacz do taśmy led 5m będzie najbardziej odpowiedni?

Do obliczania wydajności zasilacza, w kontekście naszych potrzeb domowych, możemy posłużyć się tabelkami, określającymi moc zasilacza oraz liczbę metrów taśmy led, która może być przez niego obsłużona.

Oto przykłady:

  • listwa led o długości 5 metrów, pobierająca ok. 72W, powinna zostać zasilana urządzeniem o mocy oscylującej około 90W;
  • listwa led o długości 5 metrów, pobierająca ok. 24W, powinna zostać zasilana urządzeniem o mocy oscylującej około
    30W;
  • listwa led o długości 5 metrów, pobierająca ok. 48W, powinna zostać zasilana urządzeniem o mocy oscylującej około 60W.

Co jeśli posiadamy inny typ oświetlenia ledowego w mieszkaniu?

Przykładów jest wiele i można je mnożyć. Jeśli typ naszej listwy nieco się różni, albo nie pasuje do podanych wartości, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Należy także dopasować napięcie zasilacza do informacji zawartych w ulotce czy na opakowaniu taśmy ledowych. Wszystkie parametry powinny być ze sobą kompatybilne - ograniczy to ryzyko szybszego zużywania się sprzętu, poprawi jakość pracy i da nam rękojmię niezawodności działania ładnego oświetlenia domowego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie