Jaki system rynnowy jest najlepszy?

Andrzej Winnicki
27.11.2020

Prawidłowe orynnowanie domu jest bardzo ważne, bo źle wykonana instalacja nie odprowadzi całej wody z powierzchni dachu, co doprowadzić może do zawilgocenia ścian i a w skrajnych wypadkach nawet do uszkodzenia konstrukcji domu. Najważniejsza w wyborze systemu rynnowego jest trwałość i szczelność całego systemu, warto również zwrócić uwagę na kwestie estetyczne. Wybierając system rynnowy do domu wielu inwestorów bierze pod uwagę jego dopasowanie do koloru elewacji, czy dachu

Jakie odpowiednio dobrać rynny?

System rynnowy musi być tak zaprojektowany, by bez problemów odprowadzać wodę gromadzącą się na dachu. Właśnie od wielkości dachu zależy rozmiar i liczba rynien – w tym celu trzeba obliczyć efektywną powierzchnię dachu i do tej wartości dopasować średnicę rur spustowych oraz szerokość rynien. Istotna jest nie tylko szerokość rynny, ale i jej kształt – za najwydajniejsze uważane są rynny głębokie, z wywiniętymi krawędziami wewnętrznymi, tzw. profil kontynentalny.

Jak prawidłowo dobrać system rynnowy i obliczyć wszystkie wartości, ilości i wielkości? Można zlecić wykonanie projektu specjaliście albo skorzystać z kalkulatora do projektowania systemów rynnowych – takie narzędzie znajdziemy na wielu stronach internetowych producentów rynien.

Jaki jest najlepszy materiał na rynny?

Systemy rynnowe produkowane są najczęściej ze stali albo PVC. Rynny stalowe są trwalsze i bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, zwykle też wyglądają po prostu ładniej i lepiej się komponują z wykończeniem domu. Z uwagi na trwałość surowca z jakiego są wykonane, stalowe rynny, których gwarancja sięga nawet kilkudziesięciu lat, warto montować przede wszystkim tam, gdzie często występują opady i inne niekorzystne zjawiska pogodowe.

Rynny plastikowe nadają się raczej na obszary, gdzie panuje łagodny klimat, a przede wszystkim nie ma dużych różnic w temperaturach (mróz powoduje kurczenie się sztucznego tworzywa, a wysokie temperatury podczas upałów powodują, rozszerzalność tego materiału). System PVC jest zwykle tańszy i częściej wymaga konserwacji oraz ma krótszy okres eksploatacyjny, niż rynny ze stali, chociaż niektóre nowoczesne tworzywa sztuczne mają dobre parametry i mogą być alternatywą dla słabej jakościowo stali.

Gotowy system rynnowy

Gotowe systemy rynnowe, na przykład od firmy Lindab, to najwygodniejsza opcja, gdyż są to systemy  kompletne, zawierające wszystkie, niezbędne i szczelne elementy, które idealnie do siebie pasują. Poszczególne elementy nie wymagają stosowania silikonów, czy uszczelniaczy dekarskich na połączeniach i krawędziach rynien, gdyż np. dekle oraz klamry rynnowe posiadają fabryczne uszczelki z tworzywa EPMD, gwarantującego szczelność połączeń. Wysoka jakość wykonania ze stali o grubości 0,6 mm i dodatkowa ochrona antykorozyjna powoduje, że system jest bardzo wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne, wahania temperatur, uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Dodatkowo system rynnowy dostępny jest w wielu kolorach, więc łatwo dopasować go do wykończenia naszego domu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.