Jaki rozmiar stolika kawowego wybrać?

Piotr Kowalczyk
20.04.2021

Stolik kawowy, choć tak niepozorny, może nastręczyć wiele problemów podczas aranżacji. Wybór kształtu, rozmiaru, odpowiednie umiejscowienie – to wszystko ma znaczenie. Dlatego rozwiewamy wątpliwości i radzimy, jaki rozmiar stolika kawowego wybrać, a także, na co jeszcze zwracać uwagę.

Stolik kawowy – jaki rozmiar?

Najważniejsza zasada – stolik kawowy wybieraj zawsze na końcu, gdy masz już zakupioną kanapę, a także inne meble wypoczynkowe. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ich wymiarami powinieneś się kierować.

Zacznijmy od tego, że między stolikiem kawowym a siedziskiem należy zachować ok. 30-45 cm wolnej przestrzeni, aby móc swobodnie przechodzić. Masz małe mieszkanie, a w nim salon na planie prostokąta? To nie problem, wtedy wybierz lekki model lub stolik kawowy na kółkach, który, w zależności od potrzeb, łatwo będzie przesuwać, nie rysując przy tym podłogi.

Wysokość stolika powinna być taka sama jak siedziska kanapy/sofy lub niższa, ale nie więcej niż o 2-4 cm. Wtedy sięganie po napój podczas oglądania filmu nie będzie nastręczać żadnych problemów.

Ostatnia kwestia to długość mebla i tu już jest bardzo prosto – optymalny rozmiar to 2/3 długości kanapy.

Dostępne w sklepach stoliki kawowe mają różne rozmiary, popularne np. to 60 cm x 90 cm (www.meblobranie.pl), które sprawdzą się w przypadku większości aranżacji. Zanim jednak zaczniesz je zamawiać, sprawdź, jak to się odnosi do naszych wcześniejszych wskazówek.

Stoliki kawowe do małych mieszkań

To tyle, jeśli chodzi o teorię, teraz czas na praktykę. Gdy masz duży salon, zastosowanie się do tych zasad nie powinno stanowić żadnych problemów. A co, jeśli posiadasz nieduże mieszkanie w bloku, a salon pełni funkcję jadalni, a także miejsca spotkań? Wtedy, po uwzględnieniu tych wszystkich porad okazuje się, że stolik jest za mały, jak na twoje potrzeby.

Mamy na to rozwiązanie – to stoliki kawowe 2w1, 3w1, a nawet 4w1. O co chodzi? To zestaw stolików, które można wsunąć jeden w drugi, dzięki czemu oszczędzasz miejsce. Dostępne są zarówno w wersji kwadratowej, prostokątnej, jak i okrągłej. Nie zajmują wiele przestrzeni, do tego wyglądają designersko, nawet po złożeniu. A gdy wpadną do ciebie znajomi, w kilka sekund znajdzie się miejsce na te wszystkie talerze z pysznym jedzeniem.

Wybierając rozmiar takiego zestawu, kieruj się wymiarami największego stolika.

Funkcjonalność i design stolików kawowych

Wymiary wymiarami, ale jeszcze przecież o funkcjonalność chodzi, prawda? Dlatego, jeśli masz nieduże mieszkanie, wybieraj stoliki kawowe z dodatkowymi półkami lub szufladami. Wiele modeli jest „dwupoziomowych”, dzięki czemu na dolną część możesz odłożyć książki, a także pojemnik na piloty, drobne akcesoria. Ciekawym rozwiązaniem jest też stolik ze skrzynek po owocach, które pełnią jednocześnie funkcję mini regału na książki.

Natomiast jeśli chodzi o design, to możliwości masz wiele. Dostępne są klasyczne, drewniane stoliki pasujące do każdego wnętrza, szklane meble w stylu glamour lub industrialnym, a także… metalowe stoliki z drewnianym, czy nawet marmurowym blatem. Sprawdź ofertę sklepów meblowych, żeby przekonać się, jak duży masz wybór.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.